Coraz częściej media donoszą o nielegalnym wydobyciu złota np. na terenie Wenezueli czy Brazylii. Kruszec pozyskany w ten sposób trafia niestety na rynek, co może zniechęcać część inwestorów (zwłaszcza początkujących) do zakupu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że produkcja złota może być etyczna – trzeba tylko wiedzieć, skąd pochodzi dany kruszec oraz jak i przez kogo jest wydobywany.
Produkcja złota: czy to w ogóle może być etyczne?
Wydobycie złota może wielu osobom kojarzyć się z tzw. amerykańską gorączką złota, kiedy tysiące Amerykanów (i migrantów) podróżowało w różne rejony kraju i na własną rękę próbowało odkryć złoża szlachetnego kruszcu. Jak jednak wydobycie złota wygląda teraz? Na świecie funkcjonują kopalnie, zatrudniające wydobywających kruszec górników. Niestety, nie wszędzie odbywa się to tak, jak powinno. Coraz częściej pojawiają się doniesienia o nielegalnym wydobyciu złotego kruszcu, głównie w krajach Ameryki Południowej. Nierzadko wykorzystywani są do tego nieletni, w dodatku brutalnie traktowani. Nie można też zapominać, że często wydobywający są również narażeni na kontakt ze szkodliwą rtęcią i cyjankiem. Wynagrodzenie – jeżeli w ogóle jest wypłacane – jest bardzo niskie.
Czy tak wydobyte złoto trafia na rynek? Niestety – tak. Zdarza się, że tak pozyskany kruszec można potem znaleźć nawet u cenionych i znanych sprzedawców. To może z kolei zniechęcać inwestorów do decyzji o zakupie złota.
Złoto z Polski, czyli inwestycja w etycznie pozyskiwany kruszec
Warto jednak wiedzieć, że można kupić kruszec ze sprawdzonego źródła – w dodatku wydobywany w Polsce. Takie złoto sprzedaje Mennica Polska. Cały kruszec, z którego produkowane są następnie monety inwestycyjne i sztabki złota Mennica pozyskuje od Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, czyli od KGHM. Górnicy, którzy pracują przy wydobyciu, mają zapewnione godziwe warunki pracy. Mogą też liczyć na dobre wynagrodzenie. Warto w dodatku zaznaczyć, że wydobycie złota w Polsce nie jest celowe, a odbywa się jedynie przy okazji wydobywania srebra i miedzi.
Inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup złota w Mennicy Polskiej mogą mieć zatem pewność, że jest ono wydobywane etycznie. I co istotne – że nie pochodzi ono z terenów objętych sankcjami (jak np. Rosja) czy takich, w których nielegalne wydobycie złota jest na porządku dziennym.
Nie tylko etycznie, ale i ekologicznie
Należy ponadto zaznaczyć, że złoto wydobywane w Polsce jest też wydobywane ekologicznie. Po pierwsze – właściwie jako „produkt uboczny” dla miedzi. Po drugie – KGHM dba o to, by maksymalnie redukować toksyczne chemikalia, czyli m.in. rtęć czy cyjanek, które z kolei są szkodliwe nie tylko dla zdrowia wydobywających, ale również – dla środowiska. Warto też wspomnieć, że rafineria prowadzi System Zarządzania Środowiskowego, który obliguje ją m.in. do ograniczania emisji gazów cieplarnianych, ilości wytwarzanych odpadów czy ograniczania emisji do powietrza, gleby i wody.