AC pojazdu

Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?

Boisz się, że ktoś ukradnie Twój nowy samochód i stracisz zainwestowane pieniądze? A może zastanawiasz się, jak uniknąć opłat za naprawę usterek lub zmniejszyć ich wysokość? Rozwiązaniem może być autocasco. To dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia wsparcie finansowe na wypadek uszkodzenia lub utraty auta. Dowiedz się, ile kosztuje taka ochrona i od czego zależy wysokość składki na AC.

Ile wynosi składka na autocasco?

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za AC? Według informacji podanych przez portal rankomat.pl w I półroczu 2022 roku średnia stawka za całoroczne ubezpieczenie OC+AC wynosiła 1 329 zł. Jednak np. właściciele pojazdów średniej klasy mogli liczyć na bardziej atrakcyjne oferty. OC+AC dla tej grupy kierowców wynosiło ok. 600 zł. Z kolei osoby, które poruszają się drogimi modelami aut musiały ponieść wydatek w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Warto przy tym wspomnieć, że całoroczne autocasco to nie jedyny wariant tego typu ubezpieczenie. Na rynku można także znaleźć AC na miesiąc. Oferują je nieliczne towarzystwa, a wysokość składki jest ustalana indywidualnie.

Nie sposób jest więc podać jednoznacznych informacji o tym, ile kosztuje ubezpieczenie autocasco. Na wysokość składki ma wpływ wiele różnych czynników.

Od czego zależy składka na AC?

Składka na AC jest ustalana indywidualnie w oparciu o to, jak dużą odpowiedzialność za szkodę bierze na siebie firma ubezpieczeniowa. Oznacza to, że im większy zakres ochrony, tym wyższa składka. Ponadto pod uwagę jest brane ryzyko wystąpienia szkody. Jest ono obliczane na podstawie informacji dotyczących:

  •       samochodu – istotne są marka, model, rok produkcji, pojemność silnika czy zastosowane zabezpieczenia antykradzieżowe,
  •       właściciela – potrzebne są data urodzenia, rok uzyskania prawo jazdy, liczba dzieci poniżej 26. roku życia, miejsce zamieszkania,
  •       sposobu użytkowania pojazdu – pod uwagę są brane miejsce parkowania, wyjazdy za granicę, wykorzystywanie auta do pracy,
  •       historii wypadków – liczą się informacje o spowodowanych wypadkach i pobranych odszkodowaniach,
  •       historii ubezpieczenia – tj. tego, od ilu lat kupowane jest ubezpieczenie oraz czy zniżki na OC i AC są takie same.

 

Dlatego każdy otrzyma propozycję AC w innej cenie.

Gdzie znaleźć korzystne AC?

Każde towarzystwo inaczej ocenia ryzyko objęcia samochodu ochroną. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie autocasco dla Ciebie, sprawdź dostępne oferty np. w internetowej porównywarce. Wystarczy, że:

  •       uzupełnisz formularz, który znajduje się na stronie,
  •       zapoznasz się z rankingiem propozycji od kilkunastu towarzystw w różnych cenach,
  •       zdecydujesz się na jedną z dostępnych opcji.

 

Możesz wybrać po prostu najtańszą propozycję, jednak pamiętaj, że nie zawsze jest ona najbardziej korzystna. Dlatego przed podjęciem decyzji zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. W takim dokumencie znajdziesz dokładne informacje na temat zakresu ochrony, jak i gwarantowanej sumy odszkodowania. Przeanalizuj je i to na tej podstawie zdecyduj się na jedno z ubezpieczeń.

Wysokość składki na AC jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta. Dlatego najlepiej samodzielnie sprawdzić, ile kosztuje autocasco w porównywarce ubezpieczeń.

Shopping Cart