Ile zabawek powinno mieć dziecko?

Ile zabawek powinno mieć moje dziecko? To pytanie, które często zadaje sobie wielu rodziców. Niestety nie można na nie odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Na pewno jednak nie powinna być to nieograniczona liczba. To, ile dziecko powinno mieć zabawek, uzależnione jest od wielu różnych czynników. Przede wszystkim jest to kwestia indywidualna. Chcąc nieco dokładniej odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzeć trzeba się bliżej kilku kwestiom.

Postawa rodziców

Rodzice nierzadko zastanawiają się nad tym, jak często kupować powinni dziecku nowe zabawki. W dużym stopniu uzależnione jest to z jednej strony od możliwości finansowych, a z drugiej od ilości wolnego miejsca w pokoju pozwalającej na ich przechowywanie. Ważne jest również samo podejście rodziców do tej kwestii.

Jeśli barierą w zakupie nowych zabawek nie są ani możliwości finansowe, ani przestrzeń na ich przechowywanie, to muszą oni sami sobie narzucić określone zasady. Czy kupować dziecku nową zabawkę jedynie przy jakiejś okazji, jak np. urodziny i święta, czy może robić to znacznie częściej, aby sprawiać maluchowi większą radość? 

Kupowanie zabawek z okazji urodzin czy świąt jest jak najbardziej naturalne. Co innego częste ich kupowanie bez żadnej okazji. Takie zachowanie może mieć różne konsekwencje. Mowa tu choćby o przyjmowaniu przez dziecko roszczeniowej postawy, braku wdzięczności i niedocenianiu intencji rodziców. Dlatego zabawki cieszące się dużą popularnością, jak choćby zabawki Transformers, lepiej kupować przy ważniejszych okazjach.

Liczba zabawek a wiek dziecka

Odpowiadając na pytanie, ile zabawek powinno mieć dziecko, nie można pominąć kwestii jego wieku. Innymi słowy, kupować powinno się zabawki wyłącznie dopasowane do wieku pociechy. Dodatkowo istotne jest, aby były to zabawki wspierające jego rozwój. Przykładem mogą być tu zabawki Fisher Price. Wybierając zabawki pod kątem wieku dziecka, pamiętać trzeba, aby nie były one ani zbyt proste, ani zbyt skomplikowane. W takim bowiem przypadku pociecha szybko się znudzi i porzuci zabawkę. 

Istotne jest także, aby dziecko nie miało zbyt wielu zabawek interaktywnych. Wynika to z tego, że zbyt duża ilość bodźców może dziecku szkodzić, a nie pomagać. Dlatego zawsze kupować powinno się je z rozsądkiem. Nie można również zapomnieć o tym, że sam wiek to nie wszystko. Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Oznacza to konieczność wyboru takich zabawek, które dopasowane będą do etapu rozwoju, na jakim znajduje się pociecha.

Wartościowe zabawki

Zabawka zabawce nie równa. Nie jest sztuką pójść do sklepu z zabawkami i kupić pierwszy lepszy produkt. Sztuką jest kupić zabawkę naprawdę wartościową. Mając to na uwadze, także można skutecznie ograniczyć liczbę zabawek. Wybór padać bowiem powinien na zabawki naprawdę dobrej jakości. Warto zatem zawsze sprawdzać, z jakich materiałów są wykonane. Dzięki temu można mieć pewność, że nowa zabawka nie popsuje się już po kilku dniach. 

Oczywiście kupować powinno się wyłącznie zabawki, które są bezpieczne. Oznacza to, że wybierać powinno się wyłącznie te produkty, które posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty. Wskazać dla przykładu można tu m.in. na zabawki Bruder. Kupowanie zabawek z pomocą powyższych wskazówek to skuteczny sposób na ich ograniczenie, a jednocześnie pewność, że dziecko będzie się bawić wyłącznie wartościowymi produktami.

Shopping Cart