Inteligentny budynek – co wchodzi w jego skład?

Inteligentny budynek w swoim wnętrzu posiada wiele ciekawych urządzeń. Ich głównym celem jest zwiększenie kontroli nad parametrami domu – w sposób zdalny, za pomocą jednej, kompatybilnej aplikacji. Jakie są przykłady najpopularniejszych urządzeń, które można znaleźć w takim budynku?

Inteligentny budynek – kamery

Inteligentny budynek to między innymi zaawansowany system monitoringu, do którego podgląd można uzyskać przez specjalną aplikację na smartfon. Kamery łączą się z siecią WiFi i na bieżąco przesyłają dane w taki sposób, aby właściciel w czasie rzeczywistym mógł kontrolować swój dom.

Kamery znacząco wpływają na bezpieczeństwo. Będąc w budynku, można w łatwy sposób sprawdzić, kto znajduje się przed bramą lub drzwiami. Zarejestrowany obraz, często razem z dźwiękiem, zapisywany jest na dysku w chmurze.

Kamery – w razie włamania lub dewastacji mienia, zarejestrują wizerunek przestępców. Przyśpieszy to prace funkcjonariuszy policji w trakcie wykonywania przez nich czynności śledczych. Przestępcy szybciej zostaną przechwyceni, a właściciel odzyska skradzione mienie.

Inteligentny budynek – ogrzewanie

Biorąc pod uwagę inteligentny budynek, warto skupić się na urządzeniach do ogrzewania domu. Podobnie jak kamery, można nimi sterować zdalnie, z poziomu specjalnej aplikacji. To właśnie tam znaleźć można wiele opcji, które ułatwiają gospodarowanie ciepłem.

Aplikacja daje możliwość kontroli temperatury w domu. Wychodząc z budynku, można wyłączyć ogrzewanie, a następnie uruchomić je na chwilę przed powrotem. Znacząco ogranicza to koszty związane z ciepłem, które w dzisiejszych czasach mogą być wysokie.

Smart home umożliwia zaprogramowanie czasu pracy urządzeń grzewczych tak, aby właściciel nie musiał pamiętać o ich uruchamianiu oraz wyłączaniu. Wystarczy ustawić specjalny harmonogram, kierując się na przykład grafikiem w pracy. System ten sprawdzi się też w nocy, gdy temperatura może nieco spaść.

Inteligentny budynek – rolety

Okna są bardzo potrzebne w każdym domu, głównie ze względu na dostarczanie do wnętrza naturalnego światła słonecznego. Zdarza się jednak, że jego intensywność może przeszkadzać domownikom. Wtedy dobrym pomysłem jest inwestycja w rolety.

Odsłanianie oraz zasłanianie rolet to dla niektórych prawdziwy kłopot. Wiele osób nie lubi tej czynności, szczególnie o poranku, gdy trzeba wstać ze swojego wygodnego łóżka. Z pomocą przychodzą specjalne urządzenia, które automatycznie obsługują rolety w całym domu.

Jednym kliknięciem właściciele są w stanie nie tylko zupełnie odsłonić, ale także dostosować poziom zasłonięcia okna, na przykład podczas upalnego lata. Sprawdzi się to także do opuszczania rolet, gdy idziemy spać, słońce już zajdzie i zależy nam na prywatności.

Inteligentne budynki to wiele ciekawych urządzeń, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie w domu. Mogą to być zarówno rolety, system ogrzewania, ale także monitoring. Dzięki nim zostaje zwiększone bezpieczeństwo i komfort przebywania wewnątrz budynku.

Shopping Cart