Jak bezpiecznie używać karty w internecie?

Jak bezpiecznie używać karty w internecie?

Prowadzisz własny sklep internetowy i zastanawiasz się na jakie metody płatności warto postawić? Najlepiej wybrać te najbardziej popularne, jak BLIK, szybkie przelewy oraz płatność kartą przez internet. Warto też wiedzieć w jaki sposób zagwarantować klientom bezpieczne zakupy.

 

Najchętniej wybierane metody płatności w sklepach online

Badanie „E-commerce w Polsce 2022” wykazało, że Polacy przekonali się do zakupów online. Lockdowny podczas pandemii koronawirusa sprawiły, że wiele osób zaczęło kupować przez internet. Jak się okazuje, 77% badanych robi zakupy w sieci, a wśród najważniejszych zalet tego rozwiązania najczęściej wymieniane są dostępność przez całą dobę, brak konieczności wyruszenia do sklepu oraz niższe ceny, niż w sklepach stacjonarnych. Ten ostatni czynnik może mieć niemałe znaczenie zwłaszcza w obliczu wysokiej inflacji. A jak przedstawiają się preferencje dotyczące metod płatności? Okazuje się, że najchętniej wybierane sposoby opłacania zakupów w sieci to BLIK, szybki przelew online oraz płatność kartą przez internet. 

Warto przy tym zaznaczyć, że klienci chcą mieć wybór, a brak dostępności preferowanej przez nich metody zapłaty za zakupy może zniechęcić do skorzystania z oferty danego sklepu. Jeśli więc prowadzisz sprzedaż przez internet, rozsądnie będzie wybrać operatora płatności, który zapewni zarówno możliwość płacenia BLIKiem, jak i za pomocą przelewu, płatności kartą czy korzystając z portfela elektronicznego lub innych, nieco mniej popularnych sposobów regulowania rachunku.

 

Płatność kartą przez internet – jak robić to bezpiecznie?

Płatność kartą przez internet to jedna z trzech najchętniej wybieranych metod opłacania zakupów online. Warto wiedzieć, że jest ona nie tylko wygodna, ale również bezpieczna, bo w razie oszustwa pozwala na odzyskanie środków w ramach reklamacji chargeback. Dla klientów robiących zakupy również w sklepach zagranicznych często to jedyna dostępna forma płatności. Jest ona ponadto zabezpieczana na różne sposoby, aby zminimalizować ryzyko kradzieży. Klient dokonujący płatności musi m.in. podać konkretne dane – oprócz numeru karty i daty jej ważności, konieczne jest też wpisanie dodatkowego kodu CVV2. 

Oprócz tego stosowane są zabezpieczenia internetowe, które mają zminimalizować ryzyko kradzieży danych przez cyberprzestępców. Oczywiście nie oznacza to, że internauci nie muszą zachowywać ostrożności płacąc za zakupy online kartą. Klienci korzystający z tej formy płatności przede wszystkim nie powinni udostępniać osobom trzecim wrażliwych danych, zdjęć swojej karty czy jej skanów. Oprócz tego robiąc zakupy lepiej nie łączyć się za pomocą publicznego komputera czy sieci publicznej. Warto też upewniać się, czy dana strona korzysta z protokołu SSL oraz dla większego bezpieczeństwa ustawić na karcie limity kwotowe i czasowe.

 

Na co zwracać uwagę wybierając operatora płatności do swojego sklepu internetowego?

Wybierając operatora oferującego usługi płatnicze w Twoim sklepie internetowym, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim rozsądnie jest postawić na współpracę z firmą, która zapewni klientom różne formy płatności tak, aby mogli oni wybierać tę najwygodniejszą dla nich. W ten sposób masz szanse przyciągnąć większą liczbę zainteresowanych zakupami osób. Oczywiście ważne są też kwestie bezpieczeństwa – transakcje przez internet powinny być szyfrowane, aby zminimalizować ryzyko kradzieży, a ponadto należy stosować m.in. zabezpieczenia baz danych czy serwerów służących do prowadzenia sklepu. 

Informacja na stronie sklepu o wdrożonych zabezpieczeniach to również świetny pomysł, aby zachęcić niezdecydowane osoby do zakupów właśnie u Ciebie. Pamiętaj, że stosowanie systemów chroniących przed wyciekiem danych i ograniczających ryzyko kradzieży to nie tylko wypełnienie obowiązków ciążących na właścicielu sklepu internetowego, ale również sposób na zapewnienie bezpieczeństwa kupującym, co pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.

Shopping Cart