Jak dbać o siebie w czasie przekwitania?

Większość kobiet narzeka na miesiączkę. W sumie to nic przyjemnego. Często zmagamy się z intensywnymi bólami brzucha, ale też dochodzi do zatrzymania wody w organizmie. Zatem przyjemnie nie jest. Jednak myśl o menopauzie dopiero przeraża. Cóż, wtedy także dochodzi do wielu zmian w organizmie, a nie tylko utraty miesiączki. Dziś podpowiemy Wam, jak dbać o siebie w trakcie menopauzy.

Czym jest przekwitanie?

Przekwitanie to nic innego jak menopauza. W ten okres kobiety wchodzą najczęściej pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. W okresie okołomenopauzalnym jajniki wydzielają coraz mniejszą ilość estrogenów. Dochodzi do dużych zmian w gospodarce hormonalnej, co z kolei przekłada się na różne objawy. Często pojawia się naprzemienne uczucie zimna i dreszczy, które potem przechodzi w odczuwanie ciepłot. Mogą pojawić się nocne poty, kołatanie serca, większa drażliwość, bezsenność czy silne uczucie przygnębienia. Kobiety przestają się czuć dobrze w swoim ciele i często odczuwają lęk przed tym co nieznane. Jednocześnie w czasie przekwitania ryzyko raka piersi znacząco wzrasta, stąd tak ważna jest profilaktyka. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić terapię hormonalną. Jednocześnie w tym czasie ważna jest szczególna ochrona przed osteoporozą. W diecie powinno znaleźć się więcej produktów zawierających witaminy z grupy B oraz wapń. Ważna jest także aktywność fizyczna. Rośnie też ryzyko chorób wieńcowych, stąd też należy ograniczyć słodycze, tłuszcze twarde czy też produkty, które zwiększają poziom złego poziomu cholesterolu. Nie zapomnijcie też zadbać o narządy płciowe. Szczególnie pochwa wymaga lepszego nawilżenia, co zmniejsza ryzyko stanów zapalnych.

Klimakterium – postaw na odpowiednią pielęgnację

Pamiętajcie, że przekwitanie może powodować także, że Wasza skóra staje się mniej jędrna. Jednocześnie proces starzenia może znacząco przyśpieszyć. Stąd tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Zacznijmy może od tego, że należy wybierać najwyższej jakości kosmetyki dedykowane skórze dojrzałej. Duże znaczenie ma eksfoliacja, która zapewnia jeszcze większe nawilżenie. Nie bez znaczenia jest fakt, że przyspiesza odnowę komórkową i zapobiega powstawaniu na skórze wyprysków. Doskonale sprawdzi się choćby peeling enzymatyczny. Trzeba stosować produkty na bazie kwasu glikolowego. Oczywiście należy je regularnie stosować, bo dzięki temu zyska się najlepsze efekty. Nie dojdzie choćby do nadmiernego wydzielania sebum. Kwas glikolowy dobrze oczyszcza skórę, ale i ma właściwości złuszczające. Trzeba także stosować kremy, które w swoim składzie mają fitohormony, a także aminokwasy czy witaminy takie jak A, C czy E. Dla zachowania młodości wybierajcie serum zawierające peptydy czy inne molekuły. Podobno Jennifer Lopez stosuje taką pielęgnację i trzeba przyznać, że prezentuje się obłędnie w wieku 50 lat. Przypominamy także, że intensywne promieniowanie UV jest szkodliwe dla skóry i przyśpiesza jej starzenie, stąd zawsze nakładajcie na skórę filtr chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB.

W okresie menopauzy należy pamiętać o stosowaniu diety bogatej w fitoestrogeny. Ich doskonałym źródłem jest soja, ciecierzyca, niesolone orzeszki ziemne, a także tofu, nasiona lnu czy pasty sojowe. Całkowicie trzeba też odstawić alkohol. Nawet jego niewielka ilość spowalnia metabolizm, który już w czasie przekwitania jest zaburzony. Całkowicie należy zrezygnować z jedzenia typu fast food. Zdrowa dieta powinna być oparta przede wszystkim na dużej ilości warzyw np. szpinaku, jarmużu czy rukoli. Pozwalają one utrzymać prawidłową mineralizację kości.

Shopping Cart