Jak dobrze zabezpieczyć rośliny na zimę?

Zima to szczególnie ciężki okres dla roślin, zarówno doniczkowych, jak i tych zasadzonych bezpośrednio w gruncie. Zważywszy na polskie realia, warto przeanalizować konieczność zabezpieczenia roślin przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak niskie temperatury czy wiatr. Szczególnie rośliny z cieplejszych rejonów świata mogą wymagać pomocy przy przetrwaniu zimy. Zobaczmy, w jaki sposób prawidłowo przygotować nasz ogród na zimę.

Dlaczego zabezpieczać rośliny na zimę?

Zabezpieczenie roślin przed wpływem czynników atmosferycznych panujących podczas zimy może znacząco wpłynąć na rozwój rośliny. Niektóre gatunki roślin są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury. Niezabezpieczenie tych roślin może powodować przemarznięcia pędów, co może spowolnić rozwój roślina, a nawet doprowadzić do jej obumarcia.

Szczególne traktowania wymagają rośliny takie jak hiacynty, róże, magnolie. Również gatunki, które nie występują naturalnie w Polsce, mogą mieć problem z przetrwaniem zimy. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny wymagają ochrony, przed podjęciem jakichkolwiek działań najlepiej zapoznać się ze specyfikacją gatunku.

Mrozoodporne kwiaty cebulowe i byliny

Mimo że większość kwiatów cebulowych i bylin wymaga wykopania z gruntu na okres zimowy, są wyjątki od tej reguły. Do tej grupy zaliczamy między innymi: lilie, cebulicę syberyjską czy hiacynta wschodniego.

Jest to dobra informacja, ponieważ coroczne wykopywanie roślin może być uciążliwe. Nie znaczy to, jednak że możemy pozostawić je same sobie na całą zimę. Warto zabezpieczyć rośliny przed niskimi temperaturami przy pomocy agrowłókniny, która poza izolacją termiczną zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności.

Więcej na temat zimujących w gruncie roślin cebulowych przeczytać można tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/rosliny-cebulowe-zimujace-w-gruncie-tych-cebulek-nie-musisz-wykopywac.html.

Jak zabezpieczyć trawy i krzewy ozdobne?

Krzewy ozdobne i trawy wymagają specjalnego zabezpieczenia przed zimnem. Należy pamiętać, że w wypadku roślin zimozielonych izolacja termiczna nie może całkowicie odgrodzić rośliny od słońca. Najlepszym rozwiązaniem jest agrowłóknina, pozwala ona na utrzymanie odpowiedniej temperatury, nie ograniczając dostępu do światła.

Trawy ozdobne najczęściej pochodzą z krajów znacznie cieplejszych niż polska, co powoduje, że również wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Gdy trawa zacznie więdnąć, należy związać ją w snopek przy pomocy sznurka jutowego. Następnie, kiedy temperatura na zewnątrz zacznie spadać, możemy przysypać nasadę trawy korą drzewną lub torfem tworząc w ten sposób naturalną izolację.

Przechowywanie cebulek kwiatowych zimą

Liczna część roślin wyposażonych w cebulkę będzie wymagała wykopania na okres zimowy. Gatunki takie jak tuberoza, jaskier azjatycki, mieczyk, i begonia bulwiasta nie przetrwałyby zimy w gruncie.

Rośliny cebulowe najlepiej wykopać w momencie, kiedy mróz zetnie górną część rośliny. Po wykopaniu cebulek należy zostawić je we względnie przewiewnym miejscu celem osuszenia.

Następnie posegregowane i oznaczone cebulki należy przenieść do odpowiednio zdezynfekowanego pomieszczenia, w którym spędzą zimę. Pomieszczenie powinno mieć odpowiednią wentylację, a temperatura nie powinna spadać poniżej 5°. Cebulki należy równomiernie rozłożyć w ażurowych pojemnikach, które zapewnią odpowiednią wentylację. Tak przygotowane cebulki powinny być gotowe do posadzenia na wiosnę. O tym jak dokładnie przechowywać cebulki kwiatowe zimą przeczytać można tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/jak-przechowywac-cebulki-kwiatowe-przez-zime.html.

Kwiaty i rośliny doniczkowe jak je zabezpieczać na zimę i gdzie przechowywać?

Kwiaty i rośliny doniczkowe również wymagają stosownego przygotowania do zimy. Kluczowe jest zabezpieczenie bryły korzeniowej, do tego celu możemy użyć słomy lub styropianu.

Górną część rośliny możemy zabezpieczyć przy pomocy agrowłókniny lub papieru, który odizoluję ją od warunków atmosferycznych. Możemy również rozważyć zmianę położenia rośliny na miejsce, w którym będzie mnie wystawiona na wiatr i opady. W każdym wypadku izolacja nie powinna ograniczać dostępu do tlenu.

Prawidłowo przygotowane rośliny nie powinny mieć problemu z przetrwaniem zimy. Warto zapoznać się z dokładnymi specyfikacjami danego gatunku, ponieważ nie wszystkie rośliny wymagają izolacji przed zimnem. W wypadku roślin cebulowych należy wykopać cebulki i przenieść je do odpowiedniego przygotowanego pomieszczenia.

Shopping Cart