dziecko jedzenie

Jak nauczyć dziecko jeść? Poradnik

Pierwsze próby nauki jedzenia są dla każdego rodzica dużym przeżyciem. Maluchy uważają to bardziej za formę zabawy, a nie przełomowy moment w życiu. Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką i kiedy warto się za to zabrać? Bez stresu, wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Kiedy i jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia?

Nauka samodzielnego jedzenia to bardzo ważny etap w życiu każdego malucha. Chwytanie za łyżeczkę i próby trafienia nią do buzi pozwalają na ćwiczenie koordynacji ręka-oko. Dziecko powoli uczy się synchronizacji własnych ruchów, dzięki czemu rysowanie, rzucanie piłką czy udział w zabawach manipulacyjnych okazuje się prostsze w przyszłości.

Jak nauczyć dziecko jeść łyżką i kiedy warto się tym zainteresować? Lepiej podchodzić do tego indywidualnie – nie zawsze Twoja pociecha musi zacząć interesować się samodzielnym karmieniem w tym samym momencie, co rówieśnicy. Możesz się jednak spodziewać, że ok. 7-8 miesiąca zacznie próbować trzymać łyżeczkę w rączce i nakładać nią jedzenie z miseczki. Poradzi sobie już niemal samodzielnie ok. 10-11 miesiąca. Pamiętaj, że na początku nie będzie to dla Ciebie czysta przyjemność – maluch na pewno będzie robić bałagan. Dla każdego rodzica to prawdziwa próba cierpliwości i wytrwałości.

Co zrobić, aby przygotować dziecko do nauki jedzenia?

Pamiętaj, że Twój maluch nie nauczy się samodzielnego jedzenia z dnia na dzień. To dłuższy proces – dziecko ma szansę zrozumieć swoje błędy i ostatecznie dojść do perfekcji. Możesz mu jednak w łatwy sposób pomóc bez wymuszania konkretnych zachowań.

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką:

  1. Podawaj zróżnicowane i estetycznie wyglądające posiłki.
  2. Zadbaj o konsystencję dań (lepiej wybierać gęstsze struktury).
  3. Ucz malucha pić przez słomkę.
  4. Pozwalaj dziecku jeść na początku rączkami.
  5. Odpuszczaj, gdy niemowlę nie jest zainteresowane.

Podczas nauki jedzenia ważne są również wspólne posiłki. Dla maluchów to właśnie rodzice są głównym autorytetem, a naśladując ich ruchy, szybciej zaczynają rozumieć, jak używać sztućców w trakcie jedzenia.

Na początku przygotuj się na spory bałagan. Aby oszczędzić sobie stresu, usadź swoją pociechę z dala od ścian, przebierz w ubranko, które może śmiało ubrudzić i wybierz prostą w czyszczeniu ceratę zamiast obrusu. Dziecko będzie swobodnie wchodzić w świat samodzielnego jedzenia, a ty nie będziesz myśleć o czasochłonnym sprzątaniu.

Wybierz akcesoria, które pomogą Twojemu dziecku w nauce samodzielnego jedzenia: https://mokida.com/potrzeby/akcesoria/zywienie.html

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką? Sprawdzone techniki

Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć dziecko samodzielnie jeść, musisz poznać metodę na 2 łyżeczki. Jak się do tego zabrać?

  1. Podczas posiłku obok miseczki z jedzeniem połóż dodatkową łyżkę poza tą, którą trzymasz w ręku. W ten sposób możesz swobodnie karmić swoją pociechę, a maluch też będzie podejmować samodzielne próby po swojemu.
  2. Wraz z upływem czasu sięganie po łyżeczkę stanie się dla niego instynktownie, a ty będziesz go wyłącznie wspierać w trakcie jedzenia.
  3. Dla ułatwienia możesz również korzystać z 2 talerzyków. Wybierz też wygodne sztućce.

Pamiętaj, że progres możesz nastąpić nawet po kilku tygodniach. Nastaw się pozytywnie – dziecko na pewno poczuje Twoje wsparcie. Postaraj się doceniać każdą udaną próbę oraz chwalić, gdy tylko jest ku temu okazja. Pokazuj, jak używasz sztućców, aby maluch mógł Cię naśladować. Zabawa w końcu przerodzi się w codzienny nawyk.

Shopping Cart