Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia?

Sprawdź, co możesz zrobić, aby ułatwić swojemu dziecku naukę chodzenia.

Możliwość swobodnego przemieszczani się otwiera przed małym człowiekiem zupełnie nowe perspektywy. Nie wszystkie dzieci jednak rozwijają się w takim samym tempie. Niektóre maluchy zaczynają chodzić wcześniej, inne trochę później. Istotne jest jednak, by nie przyśpieszać na siłę procesu nauki chodzenia, tylko w miarę możliwości ułatwić maluchowi pozyskanie tej umiejętności.

Szerokie okno rozwoju umiejętności chodzenia u dzieci

Najczęściej maluszki zaczynają stawiać pierwsze kroki w okolicach dwunastego miesiąca życia. Nie będzie jednak odstępem od normy, gdy dziecko zacznie naukę chodzenia między dziesiątym a osiemnastym miesiącem chodzenia. Jak zatem można zauważyć widełki w których rozpoczyna się proces nauki chodzenia są dość szerokie. Wynika to w głównej mierze z faktu, że jest to proces długotrwały, wymagający wielu powtórzeń i adaptacji aparatu ruchowego dziecka. Nie bez znaczenia będzie również tutaj genetyka, rozwój emocjonalny maluszka oraz jego motywacja.

Nauka chodzenia ,,krok po kroku”

Zasadniczo nauka chodzenia rozpoczyna się u dzieci od ,,pozycji niedźwiadka” czyli próby wstania z czworaków, poprzez balans środka ciężkości.

W okolicach dziewiątego miesiąca życia maluchy podejmują próby utrzymania ciała w pozycji klęcznej, gdy znajdują się w pobliżu zabawek czy też mebli, które będą stanowić często punkt wsparcia dla ciała. Tego typu wzorce ruchowe pozwalają dziecku lepiej kontrolować pracę miednicy oraz stawu biodrowego.

Kolejne etapy w procesie nauki chodzenia to zazwyczaj różnego rodzaju próby wstawania, najczęściej z pomocą rodzica. Mowa tutaj o próbach wstania z klęku czy też czworaków. Następnie przychodzi czas na wstawania z klęku na jednym kolanku, gdy dziecko potrafi w lepszym stopniu kontrolować pracę miednicy.

Jak pomóc w nauce chodzenia tak, aby nie zaszkodzić?

W idealnej sytuacji dziecko będzie podejmowało naukę chodzenia w pełni samodzielnie. Nie znaczy to jednak, że nie można pomóc mu dokonując zakupu kilku pożytecznych gadżetów. Z całą pewnością pomocna okaże się mata, na której malec będzie mógł bezpiecznie próbować wstawać i stawiać pierwsze kroki i ewentualna poręcz zamontowana na ścianie koło maty.

W momencie, gdy dziecko zacznie już chodzić radzimy zrezygnować z prowadzenia go za rączki. Znacznie lepiej w takiej sytuacji sprawdzi się pchacz lub też nawet jeździk dla dziecka. Tego rodzaju produkty nie ingerują bowiem negatywnie w prawidłowy wzorzec chodzenia.

Pchacz dla dziecka.jpg

Przykładowy model pchacza dla dziecka dostępny w sklepie z zabawkami – https://www.ebajlandia.pl/Pchacze-c186

Czego wystrzegać się, jeżeli chcemy pomóc dziecku w nauce chodzenia?

Kluczowe jest pamiętanie o informacji, ze wstępu tego artykułu, iż dzieci rozwijają się i uczą w różnym tempie. Jako rodzic nie powinno się zatem przyśpieszać nauki chodzenia na siłę. Lepiej, żeby dziecko zdobyło poszczególne umiejętności w pełni samodzielnie i we własnym tempie. Jedynym moment, kiedy rodzic powinien zainterweniować jest chwila, gdy dziecko stara się przyswajać błędne wzorce ruchowe.

Nauka chodzenia jest wymagająca dla dziecka

Zdolność samodzielnego poruszania się jest niezwykle skomplikowaną umiejętnością, która składa się z wielu etapów i wymaga licznych prób i błędów, które odpowiednio przygotują aparat ruchu małego dziecka. Po jej opanowaniu przed maluchem otwierają się jednak zupełnie nowe możliwości poznawania i zdobywania świata!

Shopping Cart