Jak się zrelaksować w trakcie ćwiczeń?

„Plecy same się nie zrobią, trzeba dać sobie porządny wycisk”, „dziś robię biceps” – to zestaw podstawowych zwrotów z męskiej szatni na siłowni. A gdzie w tym czas na relaks? Tak, ćwiczenia relaksacyjne są idealne na stres.

Ćwiczenia relaksacyjne to przede wszystkim medytacja i praca nad oddechem. Większość jest bardzo prosta i można wykonywać je nawet w drodze do pracy. Pozwalają obniżyć ciśnienie krwi i zredukować stres.

W czym pomogą ćwiczenia relaksacyjne?

Ćwiczenia relaksacyjne można wykonywać w każdym wieku. Jednak w związku z tym, że ich rolą jest wspomaganie prawidłowego działania układu nerwowego, najbardziej zaleca się je osobom, które narażone są na długotrwały stres i presję otoczenia. Konkretne zalecenia i wskazówki dla ćwiczeń relaksacyjnych znaleźć można na stronie https://www.redbull.com/pl-pl/cwiczenia-relaksacyjne-oddechowe-na-stres. Ich wykonywanie pozwoli na skuteczne zredukowanie negatywnych skutków otoczenia. Przy dzisiejszym szybkim tempie życia wielu z nas zadowala się receptami „instant” na podreperowanie zdrowia czy nastroju. Suplementy diety czy leki, owszem, są w stanie pomóc, ale nie rozwiążą przyczyn powstawania problemu. Dopiero regularnie wykonywane ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc w znormalizowaniu rytmu serca i pozytywnie wpłynąć na układ krwionośny.

Efekty regularnie wykonywanych ćwiczeń relaksacyjnych to:

  • redukcja napięcia mięśni,
  • poprawa jakości snu,
  • wyciszenie,
  • zmniejszenie częstotliwości bólów głowy,
  • poprawa samopoczucia,
  • obniżenie poziomu rozdrażnienia.

Jeśli chodzi o najprostsze ćwiczenia relaksacyjne, warto zacząć od rozciągania. Dobrze wykonywać je codziennie po przebudzeniu się. Uwaga! Nawet nie musimy wstawać z łóżka. Po prostu wystarczy wyprostować ręce nad głową, by odczuć efekt rozciągniętych mięśni. Czynność należy powtórzyć co najmniej dziesięć razy. Kolejna pozycja, dla której wcale nie musimy ruszać się z łóżka, to rozciąganie mięśni karku i szyi. Polega ona na odchyleniu szyi i delikatnym kręceniu tzw. ósemek, co pozwoli na rozluźnienie i ułatwienie oddychania. Dziesięć powtórzeń będzie optymalne. Po tym najwyższa pora wstać z łóżka i strząsnąć z siebie całe napięcie. W pozycji stojącej powinniśmy opuścić ręce i zacisnąć pięści. Następnie wciągamy powietrze nosem i spinamy barki. Po pięciu sekundach wydychamy powietrze. To samo ćwiczenie powtarzamy do dziesięciu razy. Na samym końcu powinniśmy wyregulować oddech. Możemy zrobić to w najbardziej komfortowej pozycji, tak by skupić się jedynie na oddychaniu. W lepszej koncentracji pomoże zamknięcie oczu i pogłębione wdechy oraz wydechy. Powietrze wciągamy nosem, a wypuszczamy ustami. Całość powinna potrwać około pięciu minut. Taki zestaw pozwoli nam również na zrelaksowanie się i złapanie równowagi po ciężkim dniu.  Dopiero w następnej kolejności powinniśmy przejść do ćwiczeń siłowych lub innej formy aktywności.

Shopping Cart