monitor dla gracza

Jak wybrać dobry monitor do gier w 2022?

Dobry monitor do gier, zaraz obok karty graficznej, procesora i RAMu, ma ogromny wpływ na to, jakie gry możesz uruchamiać na swoim sprzęcie. Co roku w ofercie pojawiają się kolejne modele, jednak ogromna różnorodność monitorów wcale nie ułatwia wyboru. Wręcz przeciwnie — narasta coraz więcej pytań i wątpliwości odnośnie funkcji, parametrów, a nawet kształtu i wielkości monitora. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze monitora w 2022 roku.

Najważniejsze parametry, które mają znaczenie podczas grania

Dobry monitor do gier musi nadążać za wymaganiami gracza, możliwościami komputera oraz tym, co oferują producenci gier. Jakie parametry koniecznie musisz wziąć pod uwagę przy zakupie nowego monitora do grania? Sprawdź:

 

Czas reakcji matrycy

Na pewno doskonale wiesz, jak frustrujące jest, gdy monitor wyraźnie nie nadąża za wyświetlanym obrazem. W przypadku monitora gamingowego sytuacja zdarzy się niezwykle rzadko, jeśli tylko pamiętasz, aby wybrać model z krótkim czas reakcji. Co to właściwie jest? Parametr ten określa, jak szybko piksele się zmieniają. A im krótszy czas zmiany, tym lepsze wrażenia wizualne dla gracza.

 

Odświeżanie obrazu i jego częstotliwość

Czas reakcji matrycy jest powiązany z innym, bardzo ważnym parametrem. Mowa o częstotliwości odświeżania, która decyduje o tym, ile klatek na sekundę monitor jest w stanie maksymalnie udźwignąć. Optymalnym wyborem jest monitor do gier 144 Hz, a najlepszym dla graczy oczekujących perfekcyjnej dynamiki — ponad 240 Hz. Jeżeli przesiadasz się ze słabszego monitora np. 60 Hz na wyższą wartość — różnica podczas grania będzie kolosalna!

 

Przekątna i rozdzielczość ekranu 

W ofercie znajdziesz zarówno ogromne monitory o przekątnej nawet 50”, jak i kompaktowe modele sięgające od 24” do 34”. Przekątna monitora wpływa przede wszystkim na całkowity rozmiar urządzenia, dlatego warto zastanowić się, jak dużego monitora faktycznie potrzebujesz. Co więcej, przekątna i rozdzielczość ekranu są ze sobą powiązane, a im większy monitor, tym rozdzielczość musi być wyższa. W innym wypadku okaże się, że większy ekran nie idzie w parze z lepszą jakością obrazu.

 

Rodzaj matrycy — IPS, TN czy VA?

Po ustaleniu, jaki rozmiar monitora do gier Cię interesuje, przyszła pora na wybór odpowiedniej matrycy. Monitory dla graczy 2022, w zależności od tego, jakie rozwiązanie zastosowano, występują w trzech wariantach:

  • Matryca IPS — pozwala na uzyskanie pięknego odwzorowania kolorów, ale gorsze w przypadku czerni. Tańsze i starsze modele mogą mieć gorszy czas reakcji, ale za to urządzenie oferuje świetne wrażenia wizualne ze względu na szerokie kąty widzenia
  • Matryca TN — gorsza w przypadku odwzorowania kolorów, ale lepsza w przypadku krótkiego czasu reakcji. Wąskie kąty widzenia mogą być przeszkodą podczas grania w więcej niż dwie osoby.
  • Matryca VA — oferuje szerokie pole widzenia i bardzo dobre odwzorowanie kolorów i odcieni szarości, ale może mieć gorszy czas reakcji

Jakie dodatkowe funkcje może mieć dobry monitor do gier?

Techniczne parametry bez wątpienia wpływają na jakość rozgrywki, ale istotne znaczenie mają również dodatkowe funkcje, w jakie monitor jest wyposażony. Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak: 

    • Kształt ekranu — do wyboru masz monitory z płaskim ekranem oraz z zakrzywionym. Te drugie stały się bardzo popularne, ponieważ dostarczając lepszego efektu immersji — możesz całkowicie zatracić się w świecie gry. Dodatkowo często oferują także wyższą rozdzielczość, ale jednocześnie są także droższe.
  • Wbudowane podświetlenie — funkcja spotykana w najlepszych monitorach dla graczy 2022. Dodatkowe podświetlenie z tyłu obudowy monitora tworzy niesamowity klimat w trakcie grania.
  • Ochrona wzroku — są to wszystkie funkcje, które zmniejszają migotanie ekranu czy emitowanie niebieskiego światła, aby ochronić oczy przed zmęczeniem przy długich sesjach.

Podsumowanie

Oferta monitorów dla graczy powiększa się z roku na rok, ale na szczęście kluczowe parametry monitorów do gier nie zmieniają się tak szybko. Jeśli weźmiesz je pod uwagę, ocenisz swoje możliwości finansowe i zastanowisz się, jakie gry będzie wybierał najczęściej, z pewnością wybierzesz najlepszy monitor dla siebie. 

 

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Shopping Cart