Transport szkła to proces niezwykle trudny. Niezależnie od tego czy robimy to samodzielnie czy przekazujemy w inne ręce kluczem jest tak naprawdę to jak przygotujemy przesyłkę do drogi. Szkło jest kruche i podatne na porysowania. Szkło dostępne w przedmiotach naszego codziennego użytku rzadko kiedy jest wzmacniane czy hartowane. Stąd też o tym czy dojedzie w jednym kawałku do nowego miejsca decyduje jego opakowanie. Jak zrobić to dobrze?
Opakowanie i wypełnienie
Na rynku dostępna jest szeroka paleta tzw. wypełniaczy, czyli materiałów, którymi wypełnić możemy pudło transportowe. Mają różną formę, kształt i wielkość, tak by maksymalnie zabezpieczyć przewożone przedmioty. Mogą być wykonane z materiałów sztucznych jak i ekologicznych. Oto kilka najbardziej popularnych:
- Folia bąbelkowa – folia zawierająca rzędy małych komór wypełnionych powietrzem. Każda komora ma około 6-7 mm średnicy. Amortyzuje wstrząsy, a przy tym zabezpiecza także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdza się w transporcie małych jak i dużych przedmiotów. Nie jest jednak dobrym wypełniaczem. Lepiej obwinąć ją przedmiot, a do wypełnienia wolnych przestrzeni wykorzystać inny materiał.
- Chipsy styropianowe lub ekologiczne – klasyczny wypełniacze pudeł, w praktyce są to kawałki pianki, które przypominają wyglądem chipsa. Jeden z najlepszych wypełniaczy do transportu przedmiotów o unikalnym kształcie. Chipsy wejdą w każdy zakamarek wolnej przestrzeni.
- Wełna drzewna – strzępiona kora, która przypomina wełnę. Jest na swój sposób puszysta, a przy tym bardzo estetyczna. Często wykorzystuje się ją do transportu przedmiotów typu premium. W porównaniu z innymi wypełniaczami jest niestety droga, to też w przypadku dużych paczek, które przygotowujemy sami dla siebie bardziej opłacalne będzie użycie zamiennika. Doskonała do wyłożenia wnętrza prezentu.
- Folia powietrzna – jest to folia zawierająca prostokątne przestrzenie wypełnione powietrzem. Bardzo dobrze unieruchamiają zawartość przesyłek. Świetnie amortyzują, ale z uwagi na swoją dużą objętość stosunkowo łatwo mogą pęknąć pod dużym naciskiem. Przy dużych gabarytach lepiej wymienić je na folie bąbelkową lub styropian.
Szklany przedmiot warto rozkręcić
Jeśli szkło stanowi tylko część danego przedmiotu, a dodatkowo może on zostać rozczłonkowany, to warto to zrobić. Przedmioty transportowane w całości same dla siebie są zagrożeniem. Rozkładając je na części uzyskamy kilka przedmiotów o dużo mniejszej wadze, które zupełnie inaczej zachowują się w transporcie. Pamiętajmy jednak, że każdy element, nie tylko ten szklany powinniśmy zapakować z taką samą starannością. Szklany element możemy też dla pewności spakować do innego pudełka.
Rozmiar pudełka lepiej dopasować
Duże pudełko wymusza użycie większej ilości wypełniacza. Jeśli wypełniacza będzie za mało przedmioty wewnątrz pudła będą miały za dużo luzu i mogą obijać się o siebie albo o ściany pudełka, a to bardzo zły dla nas scenariusz. Pamiętajmy też założyć amortyzację przynajmniej z dwóch stron. Dlaczego? Pracownik firmy transportowej, ale często i Twój pomocnik może nie wiedzieć, gdzie jest góra a gdzie dół pudła. Warto być na tę okoliczność przygotowanym.
Oznaczenie paczki
Na koniec kwestia oznaczenia paczki. Jeśli pakujemy ją dla siebie, to oznaczmy ją napisem „Szkło”. Opiszmy w ten sposób przynajmniej 3 różne strony pudła. Nigdy nie wiemy, która strona będzie na wierzchu. Jeśli przygotowujemy paczkę dla firmy transportowej to warto zapytać, czy mają oni swoje oznaczenia dla przedmiotów delikatnych i kruchych. Ich wykorzystanie sprawi, że pracownicy firmy transportowej na poszczególnych etapach transportu będą obchodzić się z naszą paczką dużo delikatniej.
Autor: https://wave.info.pl/