Jakie wymagania powinny spełniać dystrybutory wody w szkole?

Dystrybutory wody pitnej były nieodzownym elementem wyposażenia szkół, zapewniając uczniom łatwy dostęp do wody do picia, którą mogli spożywać w dowolnym momencie. Niestety, z powodu wybuchu pandemii koronawirusa, placówki edukacyjne musiały zrezygnować z korzystania z tych dystrybutorów. Chociaż okres restrykcji już minął, to jednak nowe wytyczne określające wymagania dla dystrybutorów zostały wprowadzone. W związku z tym, jakie kryteria powinny być spełnione przez te urządzenia?

Czy szkoła musi zapewnić wodę pitną dla uczniów?

Dzieci spędzają w szkole wiele godzin, czasem jest to połowa dnia, którą spędzają na nogach. Rodzice z pewnością przygotowują więc maluchom odpowiednią “wyprawkę”, jednak po tak długi czasie w tornistrze woda będzie ciepła i niesmaczna. Pojawia się więc wiele pytań odnośnie tego, czy szkoła musi zapewnić wodę pitną dla uczniów? Okazuje się, że woda pitna w szkole powinna być dostępna dla uczniów cały czas. Rozporządzenie zawarte jest w dokumencie pt: “Stanowisko ministra edukacji narodowej, ministra zdrowia oraz ministra sportu i turystyki w sprawie działań podejmowanych przez szkoły w zakresie zdrowego żywienia” jasno zostało wskazane, że szkoła ma kształcić zdrowe nawyki żywieniowe oraz gwarantować dostęp do świeżej wody pitnej. Tak więc dystrybutor wody pitnej w szkole, dalej pozostaje jednym z niezbędnych elementów jej wyposażenia.

Dystrybutory wody w szkole – z jakich urządzeń powinno się korzystać?

Dawniej dystrybutory wody dla szkół i przedszkoli były urządzeniami wymagającymi manualnej obsługi. Uczniowie za pośrednictwem naciśnięcia przycisku mogli czerpać wodę pitną. Niemniej jednak w związku z nowymi zasadami sanitarnymi, źródełko wody pitnej w szkole musi spełniać nieco bardziej surowe wymagania. Zgodnie z punktem 35 Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dystrybutory wody w szkole powinny być bezdotykowe. Wynika to z faktu, że takie urządzenia bezdotykowe pozwalają na sprawne ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenów. Nie da się ukryć, że takie dystrybutory są również wygodniejsze w użytkowaniu i stanowią dodatkową atrakcję dla uczniów.

Sanityzacja dystrybutorów wody – przepisy

Szkoła powinna na co dzień podejmować odpowiednie kroki, które pozwalają na zachowanie wysokich standardów higienicznych dystrybutorów montowanych w szkole.  Sanityzacja dystrybutorów wody – przepisy GiS – poruszają kwestię odpowiedniego i regularnego czyszczenia tego typu urządzeń. Szkoły powinny wykorzystać środki, które skutecznie niwelują wszelakie bakterie i drobnoustroje, a jednocześnie nie mają negatywnego wpływu na samą jakość wody pitnej. W tym wypadku, warto skorzystać z usług specjalistycznych firm, które w profesjonalny sposób zajmują się sanityzacją dystrybutorów wody. Mogą one dodatkowo dokonać pełnego przeglądu urządzenia i określić jego zgodność ze stawianymi wymaganiami. Nawiązanie współpracy z taką firmą jest gwarancją regularnego czyszczenia źródełek, a także tego, że woda pitna w szkole będzie zawsze zgodna z najwyższymi standardami. W ten sposób można zadbać o dobre samopoczucie uczniów, a także zachowanie odpowiedniej higieny.

Shopping Cart