Karma dla psa – jak czytać etykietę?

Dobra karma powinna dostarczać odpowiednią ilość kalorii i niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie smakować czworonogowi. Dzięki temu nie będziesz musiał namawiać go do jedzenia. Oprócz tego zwróć uwagę na jakość składników, formę podania i cenę. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie karmy dla psa!

Jak wybrać dobrą karmę dla czworonoga?

Nie ma jednej karmy, która byłaby dobra dla wszystkich psów. Każdy czworonóg ma nieco inne potrzeby żywieniowe, które należy zaspokoić. Szukając karmy dla psa, zwróć uwagę na jego wiek, wielkość, stan zdrowia i poziom aktywności. Pamiętaj, że jeśli Twój pupil cierpi na alergię pokarmową lub chorobę przewlekłą, powinieneś zmodyfikować jego dietę. Należy również podkreślić, że szczeniaki, psi seniorzy czy suki w ciąży i te karmiące mają szczególne potrzeby. 

Zanim wybierzesz karmę dla psa, sprawdź, czy na opakowaniu znajduje się informacja, że jest ona pełnoporcjowa. W ten sposób zyskujesz pewność, że zapewniasz pupilowi zbilansowany posiłek. Karma zawiera odpowiednią ilość witamin i minerałów, dzięki czemu wpływa na dobre samopoczucie, kondycję i zdrowie czworonoga. 

Skład karmy dla psów – na co zwrócić uwagę?

Dobra karma dla psa jest lekkostrawna, dzięki czemu pies nie cierpi później na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Oprócz tego zwróć uwagę na sposób jej podawania. Jeśli Twój pupil je łapczywie, wsyp karmę do miski spowalniającej jedzenie. Dzięki temu zapobiegniesz wzdęciom, a nawet skrętowi żołądka u swojego ulubieńca. Karma może być wzbogacona o owoce i warzywa, takie jak marchewki, ziemniaki, brokuły, buraki, dynia, gruszki, maliny, truskawki, jabłka, kiwi czy jagody. Zwróć uwagę, żeby zawierała ona jak najmniej zbóż. W pszenicy, życie i jęczmieniu znajduje się gluten, owies również może być nim zanieczyszczony. U niektórych psów wywołuje on alergię, dlatego lepiej go unikać. 

Oprócz tego możesz kupić karmę uzupełniającą, która sprawdzi się jako dodatek do codziennej diety. Przekąski funkcjonalne pomagają zadbać o higienę jamy ustnej psa, a przy tym pozwalają mu się wyciszyć. Pamiętaj jednak, że nie mogą one zastąpić szczotkowania zębów. Zachowaj też umiar w częstowaniu nimi czworonoga. Nie powinny przekraczać 10–15% dziennego zapotrzebowania energetycznego, w przeciwnym razie doprowadzą do nadwagi.

Jaka karma zaspokoi potrzeby Twojego pupila?

Aby zapewnić psu odpowiednią ilość białka, upewnij się, że karma bazuje na mięsie i podrobach. Dobry pokarm składa się w około 80% z produktów pochodzenia zwierzęcego.  Unikaj karmy, w której znajduje się mączka zwierzęca lub mięsna. To oznacza, że producenci mogli do niej dodać kości, skórę, pióra, łożyska czy kopyta, które są szkodliwe dla psa.

Jeśli Twój ulubieniec ma problemy ze stawami, poszukaj karmy z chondroityną, metylosunfonylometanem lub glukozaminą. Wspomniane składniki pobudzają produkcję kolagenu, jednocześnie wspierają odbudowę chrząstki stawowej. W niektórych karmach znajduje się hydrolizowane białko, czyli takie, które jest rozbite na cząsteczki – peptydy – cechujące się wysoką przyswajalnością. Układ immunologiczny czworonoga nie jest w stanie rozpoznać rodzaju białka, w związku z tym nie występuje reakcja alergiczna.

Shopping Cart