Kiedy sadzić lilie ogrodowe? Uprawa, zimowanie, wymagania.

Lilie to kwiaty, które naprawdę potrafią skraść serce! W ogrodach możemy je odnaleźć w formie dostojnych krzewów, zwieńczonych pięknymi i bardzo eleganckimi kwiatami. Lilie ogrodowe to kwiaty, które możemy spotkać w wielu miejscach – ogródkach pod blokami, ogrodach działkowych, na balkonach i tarasach, a niekiedy w parkach. Nie dziwi nas ta powszechność występowania lilii – to naprawdę spektakularne kwiaty! Jeżeli chcesz się dowiedzieć podstawowych informacji o ich uprawie, znajdujesz się w odpowiednim miejscu. Poniżej rozwiejemy wszelkie twoje wątpliwości!

Lilie ogrodowe – podstawowe informacje

Lilie są roślinami cebulowymi, co oznacza, że wyrastają z cebulek lub bulw. Odmian i wariantów kolorystycznych lilii ogrodowych jest niezwykle dużo. Jednak można zauważyć, że najczęściej są wybierane odmiany mieszane oraz azjatyckie. Natomiast wśród kolorów dominuje biel, róż, żółty, czerwień oraz pomarańcz. Wybór odmiany lilii jest istotny, ponieważ niekiedy warunkuje on sposób uprawy – zdarzają się gatunki, wymagające nieco innych warunków, niż te powszechnie stosowane dla lilii ogrodowych.

Wygląd lilii jest bardzo charakterystyczny. Rosną one na twardych łodygach, które zwieńczają podłużne i duże pąki kwiatów. Po rozwinięciu pąków, wyłania się kwiat o rozłożystych płatkach oraz charakterystycznych, długich pręcikach wystających ze środka. Kielich kwiatu składa się zazwyczaj z sześciu płatków. Łodygę lilii zdobią intensywnie zielone liście. Wielość gatunków lilii sprawia, że jej rozmiary mogą być naprawdę różne – niektóre odmiany doniczkowe osiągają ok. 30 cm wysokości, natomiast te ogrodowe nawet do 240 cm wysokości.

Jak uprawiać lilie ogrodowe?

Ważne, aby zaraz po zakupie cebulek na lilie ogrodowe posadzić je, gdy są jeszcze świeże i nie wysuszone. Lilie zazwyczaj sadzi się wiosną, chociaż znajdziesz także odmiany do sadzenia jesienią. Cebulkę umieszczamy na głębokości około 10 do 15 cm w ziemi żyznej oraz próchniczej. Oprócz tego niezwykle ważne, aby ziemia była przepuszczalna, co zapobiegnie staniu nadmiaru wody, na który lilie są wyczulone. Dodatkowo lilie potrzebują przebywać w słonecznym i ciepłym miejscu, w którym nie będzie mocno wiać. W trakcie wzrostu rośliny należy ją nawozić oraz regularnie podlewać. W przypadku podlewania należy kierować się zasadą, aby ziemia nie była zbyt sucha, ani zbyt mokra. Warto także pamiętać o ściółkowaniu gleby, które ma ogrom korzystnych właściwości dla lilii.

Zimowanie lilii ogrodowych

Lilie to kwiaty wrażliwe na niskie temperatury, dlatego należy przygotować się na chłodniejsze, zimowe dni. Jeżeli pozostawiasz kwiaty w ziemi, warto je okryć np. korą czy trocinami. Wykopywanie z ziemi kwiatów następuje raz na kilka lat. Jeżeli jednak posiadasz odmianę, która przekwita na zimę, usuń ją z ziemi dopiero po całkowitym przekwitnięciu i przeschnięciu, a cebulki pozostaw na następny sezon.

Jeżeli chcesz cieszyć się pięknymi i zadbanymi kwiatami lilii ogrodowych, zapraszamy serdecznie do sprawdzenia oferty sklepu specjalizującego się w sprzedaży cebulek kwiatowych „Bliscy”. Dzięki temu masz pewność, że twoje kwiaty pochodzą ze sprawdzonego źródła!

Shopping Cart