wymiana walut

Kiedy wymiana walut się opłaca?

Współczesny styl życia wymaga od nas, byśmy wymieniali waluty zdecydowanie częściej niż kiedyś. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, jednak można je zbiorczo określić jednym słowem-kluczem: globalizacja. Świat dla wielu z nas znacząco się zmniejszył, co sprawia, że mamy znacznie więcej okazji do korzystania z obcych walut. Wiąże się z tym praktycznie każda zagraniczna wycieczka. A tych dzisiaj odbywamy więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Po pandemicznym zatrzymaniu wracamy już do normalności i możemy cieszyć się szeroką ofertą turystyczną. Gdzie wymienić waluty, by było to najwygodniejsze i najbardziej korzystne dla kondycji naszego portfela lub konta bankowego?

Gdzie można wymienić waluty?

Tak jak już wspomnieliśmy – wyjazd za granicę wiąże się z koniecznością wymiany walut. Mamy to “nieszczęście”, że złotówka jest walutą używaną wyłącznie w naszym kraju, co uniemożliwia nam płacenie nią poza granicami ojczyzny. Jest to jeden z głównych argumentów zwolenników wstąpienia Polski do strefy euro – nie musielibyśmy wówczas tak często wymieniać walut podróżując po obcych krajach. Dziś jednak nadal złotówka funkcjonuje jako nasza narodowa waluta i niewiele wskazuje na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. W związku z tym warto powiedzieć sobie, gdzie można wymienić waluty.

Kantory stacjonarne 

Do niedawna niemal oczywistym wyborem w obliczu konieczności wymiany walut były kantory stacjonarne. Jeszcze dekadę temu można je było spotkać niemal w każdym mieście. W latach 90 były one prawdziwym symbolem przemiany gospodarczej – w poprzednim ustroju waluty można było wymieniać wyłącznie w banku. Dziś już z kantorami stacjonarnymi mamy coraz rzadziej do czynienia. Niemniej jednak nadal zajmują dominującą pozycję na rynku, w związku z czym muszą zostać wspomniane w naszym artykule. Nadal jest ich dużo i cieszą się uznaniem (zwłaszcza starszych) klientów, jednak coraz częściej decydują się oni na wybór alternatywnych opcji. Główną zaletą kantorów stacjonarnych jest ich relatywne bezpieczeństwo i brak nadmiaru formalności. Za wyborem tej opcji często przemawia sentyment i przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań.

Najbardziej atrakcyjne kursy – kantory internetowe

Jeśli chodzi o korzyści finansowe, jakie możemy wynieść z wymiany walut przoduje inne rozwiązanie. Pod tym względem bardziej optymalny z perspektywy kieszeni konsumentów jest internetowy kantor wymiany walut. Uwzględniwszy wszystkie koszty, jest to usługa zdecydowanie najtańsza. Można to zobaczyć korzystając z kalkulatora walut, który pokazuje skalę oszczędności, jaką uzyskuje się wybierając kantor online. Przed wyborem kantoru warto skorzystać z porównywarki. W dzisiejszych czasach warto szukać każdej okazji do zaoszczędzenia każdej kwoty.

 

Rosnąca popularność kantorów internetowych jest tylko kolejnym przykładem na to, jak nowoczesne technologie opanowują kolejne sfery naszego życia. Coraz więcej spraw możemy załatwić w świecie wirtualnym. W kontekście wymiany walut jest to szczególnie wygodne. Transakcje tam przeprowadzane są nieporównywalnie szybsze niż te wykonywane w kantorze stacjonarnym. Głównym argumentem osób wzbraniających się przed korzystaniem z tego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Jednak faktem jest, że nie odbiega ono zupełnie od zabezpieczeń, jakie są używane w bankowości elektronicznej. Wbrew pozorom naszym pieniądzom nic nie zagraża. 

Banki

Ci, którzy z różnych względów nie darzą kantorów szczególnym zaufaniem, mogą skorzystać z usług banków. Usługą, która w kontekście przewalutowania cieszy się największym zainteresowaniem, są karty wielowalutowe. Metoda ta pozwala na uniknięcie wielu kosztów, które wiążą się z tradycyjnym przewalutowaniem. Coraz więcej banków oferuje to rozwiązanie, zdając sobie sprawę ze zmiany stylu życia swoich klientów. Współcześnie zagraniczne podróże stają się coraz bardziej powszechne, co zwiększa zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Shopping Cart