Choć większość domowych mruczków doskonale samodzielnie radzi sobie z własną pielęgnacją, koty długowłose często potrzebują w tym celu pomocy człowieka. Jeśli zaniedbamy naukę czesania i regularną pielęgnację kota długowłosego, szybko pojawią się kołtuny, które mogą prowadzić do odparzeń. Jak czesać kota długowłosego i co zrobić, żeby kot miał lśniącą sierść?
Pielęgnacja kota długowłosego – dobór akcesoriów
Istnieją różne rasy kotów długowłosych. Część z nich, jak np. koty syberyjskie, norweskie leśne czy perskie, charakteryzuje się gęstym podszerstkiem. Inne koty rasowe długowłose, takie jak kot somalijski, jawajski czy turecka angora, posiadają niewielką ilość podszerstka. Aby dobrać odpowiednie akcesoria, należy najpierw określić typ sierści, z jaką mamy do czynienia. W przypadku kotów rasowych nie jest to problemem, jednak gdy kot długowłosy jest mieszańcem, może okazać się prawdziwym wyzwaniem dla laika.
W przypadku kotów z gęstym podszerstkiem najlepiej sprawdzą się grzebienie o długich i rzadko osadzonych zębach. W ten sposób można precyzyjnie rozczesać futro przy samej skórze, unikając tworzenia się kołtunów. Z kolei do pozbycia się nadmiaru martwego włosa idealnie sprawdzą się gumowe zgrzebła, rękawice do czesania, pudlówki czy okazjonalnie stosowany furminator.
Jeśli nasz kot długowłosy posiada skąpy podszerstek, do jego pielęgnacji najlepiej sprawdzą się metalowe grzebienie o krótkich zębach i niewielkim zagęszczeniu. Świetnym rozwiązaniem mogą być także zgrzebła z zębami zakończonymi kulkami z tworzywa sztucznego, a także różnego rodzaju rękawice, które wygładzą sierść. Pod żadnym pozorem nie należy jednak korzystać z furminatora, by nie zniszczyć włosa okrywowego.
Pielęgnacja kotów długowłosych – usuwanie kołtunów
Niestety, koty długowłose bardzo często borykają się z kołtunami. Zwykle tworzą się one w miejscach trudnodostępnych, które często są omijane w czasie czesania – w pachwinach oraz na brzuchu i ogonie, a w przypadku niektórych kotów długowłosych także na kryzie, ze względu na problemy z samodzielną pielęgnacją. Kołtuny nie są jednak, niestety, kwestią wyłącznie estetyczną. Jak czytamy w artykule: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/nowi-wlasciciele/jak-dbac-o-siersc-kota-podstawowe-zasady, pod sfilcowaną sierścią skóra nie oddycha prawidłowo, co może prowadzić do różnego rodzaju odparzeń i dermatoz.
Chcąc pozbyć się kołtunów, najlepiej jest sięgnąć po preparaty, które ułatwią ich rozczesywanie i sukcesywnie starać się rozczesać skołtunioną sierść. W przypadku większych problemów dobrze jest wspomóc się tzw. filcakiem, który pomoże rozpracować zbitą sierść, by móc spokojnie rozczesać ją grzebieniem. W skrajnych wypadkach należy być gotowym na wycięcie kołtunów, a nawet ogolenie zwierzęcia, jeśli doszło do podrażnienia skóry pod filcem.
Czy kot długowłosy wymaga kąpieli?
To nieprawda, że koty długowłose wymagają regularnych kąpieli. Większość zwierząt doskonale radzi sobie samodzielnie z usuwaniem codziennych zabrudzeń ze swojej sierści. Kąpiel jest potrzebna jedynie wówczas, gdy doszło do zaplamienia sierści szkodliwą substancją, lub gdy zwierzę boryka się z problemami dermatologicznymi. Regularnej pielęgnacji mogą wymagać także zwierzęta chore lub otyłe, które nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje futerko.