Kredyty gotówkowe: kiedy warto rozważyć wcześniejszą spłatę

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego? Kiedy warto się na to zdecydować i czy na pewno zawsze jest to korzystne rozwiązanie?

Kredyt gotówkowy a wcześniejsza spłata

Przy zaciąganiu kredytu każdy kredytobiorca zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej kwoty powiększonej o odsetki oraz ewentualne inne opłaty, które zostaną naliczone przez bank. Spłata kredytu gotówkowego odbywa się poprzez uiszczanie rat kapitałowo-odsetkowych, które zawierają w sobie zarówno część kapitału, czyli długu właściwego, jak i odsetek, które z kolei naliczane są na podstawie aktualnych stóp procentowych. Zgodnie z podpisaną umową konieczne jest terminowe spłacanie poszczególnych rat. Czasem może jednak dojść do sytuacji, w której kredytobiorca jest zainteresowany wcześniejszą spłatą kredytu. Wcześniejsza spłata zobowiązania takiego jak np. kredyt jest jak najbardziej możliwa i klient ma do niej pełne prawo. Pamiętaj jednak, aby zawsze czytać dokumenty, które masz zamiar podpisać – w tym momencie chodzi oczywiście o umowę kredytową. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w których to bank zawiera zapis w umowie, na mocy którego dopuszczalna jest wcześniejsza spłata kredytu, lecz wiąże się ona z pobraniem dodatkowych opłat od klienta. W ten sposób instytucja finansowa rekompensuje sobie straty związane z utraconymi odsetkami od kredytu. Mimo to z całym przekonaniem można założyć, że niemal w każdych okolicznościach wcześniejsza spłata kredytu jest nie tylko możliwa, ale też, a może i przede wszystkim, opłacalna.

Czy wszystkie banki zezwalają na wcześniejszą spłatę kredytu?

Właściwie tak, tego rodzaju procedury weszły już na stałe do warunków kredytowych banków w naszym kraju. Warto jednak pamiętać, że koszty takiej decyzji mogą być dość zróżnicowane, dlatego raz jeszcze podkreślamy, aby dokładnie zapoznać się z warunkami wcześniejszej spłaty kredytu już na etapie przeglądania dostępnych propozycji. Oczywiście nigdy nie możesz mieć pewności, czy w przypadku danego zobowiązania będziesz mógł je spłacić wcześniej, bez wątpienia jednak dobrze się na taką ewentualność zabezpieczyć.

Jeżeli jednak wcześniejsza spłata kredytu, np. kredytu gotówkowego, nie jest obwarowana żadnymi dodatkowymi opłatami, taka decyzja z pewnością będzie bardzo korzystna. Zalet takiego działania jest całe mnóstwo, wystarczy wspomnieć choćby o tym, że nie musisz już przejmować się regulowaniem poszczególnych rat w określonych terminach i ogólnie uwolnisz się od dużego zobowiązania finansowego. Stanowi to nie tylko duży ciężar fizyczny, ale też psychiczny.

W tym miejscu warto dodać, że w bardzo rzadkich przypadkach wcześniejsza spłata kredytu może wcale nie okazać się opłacalna. Nie dotyczy to jednak kredytu gotówkowego, a kredytu hipotecznego, który zaciągany jest np. na 20-30 lat.

Kiedy warto rozważyć wcześniejszą spłatę kredytu?

Wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego dobrze rozważyć przede wszystkim w sytuacji, kiedy masz ku temu sposobność. Odnosi się to zatem m.in. do wspomnianych wcześniej zapisów w umowie kredytowej, lecz nie tylko. Wcześniejsza spłata kredytu to też znakomity pomysł dla tych, którzy posiadają oszczędności czy nagle wpadli w posiadania nadprogramowej gotówki, która nie jest im potrzebna do codziennych wydatków. Taka spłata nie ma jednak większego sensu, jeśli zaraz będziesz potrzebować środków do uregulowania innego zobowiązania. Co jeszcze przemawia za wcześniejszą spłatą? Otóż uregulowanie tego zobowiązania z wyprzedzeniem korzystnie wpływa na Twoją zdolność kredytową.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://www.bankier.pl/smart/wczesniejsza-splata-kredytu-gotowkowego-ile-mozna-zaoszczedzic
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/czy-oplaca-sie-wczesniej-splacic-kredyt,251,0,2425595
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/7345,kredyty-gotowkowe,wczesniejsza-splata-kredytu-gotowkowego—czy-to-mozliwe,1,1
  4. https://www.totalmoney.pl/artykuly/ile-zaoszczedze-splacajac-wczesniej-kredyt
Shopping Cart