Krzesła warsztatowe

Krzesła warsztatowe – jak wybrać odpowiednie?

Dobre krzesło warsztatowe to mebel, który znacznie podnosi komfort miejsca pracy. Powinno być solidne i świetnie sprawdzać się w trudnych warunkach warsztatowych. Wybierając krzesło do warsztatu, warto zwrócić uwagę na jego rodzaj i funkcjonalność. Dzięki temu można lepiej dobrać krzesło do specyfiki warsztatu i preferencji użytkownika.

Rodzaje krzeseł warsztatowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów krzeseł warsztatowych. Różnią się one wykończeniem oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Użytkownicy mogą wybierać także spośród modeli różniących się pewnymi funkcjami i elementami konstrukcji.

Wybór odpowiedniego krzesła warsztatowego zależy od potrzeb i specyfiki pracy na danym stanowisku.

 • Obrotowe krzesła warsztatowe – dostępne są modele osadzone na nóżkach lub kółkach. Wysokość siedziska w większości przypadków można regulować. Ważnym elementem są solidne, komfortowe siedziska i niewielkie oparcia z regulacją głębokości. Krzesła te mogą być także wyposażone w podłokietniki.
 • Obrotowe taborety warsztatowe – są wyposażone w obrotową podstawę i, podobnie jak krzesła, mogą być osadzone na nóżkach lub kółkach. Mają regulowaną wysokość siedziska. Różnica pomiędzy taboretem i krzesłem warsztatowym polega na tym, że taboret charakteryzuje się mniejszym siedziskiem, brakiem oparcia i podłokietników.

 

Wyposażenie i funkcjonalności krzeseł warsztatowych

Wybierając krzesło warsztatowe, warto zastanowić się, jaka konstrukcja i funkcje mebla najlepiej sprawdzą się na danym stanowisku pracy.

 • Krzesła warsztatowe mają obrotowe podstawy, co ułatwia korektę pozycji i szybkie sięganie po akcesoria w pobliżu. Dlatego świetnie nadają się na przykład do pracy biurowej.
 • Krzesło warsztatowe może być wyposażone w kółka lub stabilne antypoślizgowe nóżki. Jeżeli tylko posadzka w warsztacie nie jest na tyle śliska, by stwarzać zagrożenie, że krzesło na kółkach przewróci się podczas użytkowania, warto rozważyć jego zakup – możliwość przemieszczania się wzdłuż stanowiska pracy jest sporą zaletą. W przeciwnym razie lepiej postawić na krzesło na antypoślizgowych nóżkach.
 • Krzesła warsztatowe regulowane to dziś standard. Regulacja wysokości to doskonałe rozwiązanie, pozwalające równie wygodnie pracować pracownikom o różnym wzroście, a także dostosować krzesło warsztatowe do zmieniających się warunków na stanowisku pracy. Czasami zmiana pozycji znacznie ułatwia dostęp do części czy elementu, który jest przedmiotem podejmowanych działań.
 • Podnóżek zintegrowany z podstawą krzesła warsztatowego okazuje się nieocenioną pomocą podczas pracy z wysoko podniesionym oparciem krzesła. Podnóżek pozwala przyjąć wygodną pozycję, co jest szczególnie ważne podczas wykonywania precyzyjnych czynności, zajmujących więcej czasu.
 • Oparcia w krzesłach warsztatowych są zazwyczaj stosunkowo nieduże – sięgają do lędźwiowej części kręgosłupa. Warto zatem zadbać, aby krzesło z oparciem było wyposażone w regulację głębokości. To dobre rozwiązanie, pozwalające zadbać o dopasowanie krzesła warsztatowego do warunków fizycznych użytkownika. Ma to szczególne znaczenie podczas prac, które wymagają częstej korekty pozycji i stabilnego podparcia w trakcie ich realizacji.
 • Podłokietniki w krzesłach warsztatowych również spotyka się coraz częściej. Dobrane odpowiednio, tak by nie ograniczać ruchów pracownika, okazują się bardzo wygodne podczas zajmowania pozycji. Pozwalają także użytkownikowi na chwilę relaksu, na którą można sobie pozwolić na przykład podczas nadzorowania operacji realizowanych maszynowo.

Obrotowe krzesło warsztatowe czy taboret?

Wybór krzesła zależy od specyfiki stanowiska pracy. Pod uwagę należy wziąć:

 • zakres ruchów koniecznych do wykonania wszystkich niezbędnych czynności;
 • częstotliwość korekty pozycji, która może wynikać na przykład z potrzeby częstego wstawania i sięgania po akcesoria lub narzędzia;
 • stabilność podłoża w warsztacie.

Na tej podstawie można zdecydować, czy w danym przypadku lepszym rozwiązaniem okaże się typowe krzesło warsztatowe, czy prosty, solidny taboret. Funkcjonalne i komfortowe modele zarówno taboretów, jak i krzeseł warsztatowych wielu producentów dostępne są na przykład w sklepie Inter-Technik. W ofercie firmy dostępne są wszystkie rodzaje krzeseł warsztatowych, jakich używają pracownicy na współczesnych stanowiskach pracy.

Przed zakupem warto zapoznać się z całą ofertą krzeseł warsztatowych – w ten sposób najszybciej jest znaleźć odpowiedni model.

Shopping Cart