Na czym polega kredyt samochodowy? Jakie są jego zalety i wady?

Kredyt samochodowy to rodzaj pożyczki, która jest udzielana na zakup nowego lub używanego samochodu. Kredytodawca pożycza pieniądze klientowi, który zobowiązuje się do spłacenia pożyczki w ratach, zwykle przez okres kilku lat.

Zakup auta na kredyt zakłada możliwość wykorzystania wielu form pozyskania finansowania. Popularny jest m.in. kredyt gotówkowy, leasing czy też kredyt samochodowy. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Wybierz dogodną dla siebie propozycję, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby, swój budżet, możliwości, oczekiwania i priorytety. Poniżej poznasz plusy i minusy kredytu samochodowego. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych przez osoby, które planują zakup pojazdu. Dzięki niemu takie obciążenie nie musi zrujnować domowego budżetu. Liczbę i wysokość raty można dopasować do swoich dochodów.

Kredyt samochodowy – co go wyróżnia?

Koszt kredytu samochodowego zależy od różnych parametrów – jak m.in. prowizja banku, stopy procentowe, RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania przedstawiająca całkowity koszt kredytu).

Trzeba też pamiętać, że jest to kredyt celowy. Oznacza to, że trzeba poinformować kredytodawcę, na co go konkretnie przeznaczymy. Wymagany jest typ pojazdu i dane auta. Nie można najpierw uzyskać dofinansowania, a potem wybrać auta. Mamy dowolność wyboru kredytowanego samochodu przed rozpoczęciem formalności.

Standardowy kredyt samochodowy wyróżnia się prostymi zasadami – w umówionym okresie kredytobiorca płaci raty co miesiąc. Po spłaceniu całej kwoty bank wykreśla się z dowodu rejestracyjnego. Od teraz można dysponować autem jako swoją własnością – można go sprzedać, wykupić tylko podstawowe OC itd.

Wiele praktycznych informacji na temat kredytów samochodowych oraz innych form finansowania zakupu auta znajdziesz na https://samochodowy-kredyt247.pl/.

Kredyt samochodowy nie daje swobody dysponowania autem w pełni

Kredytodawca dokonuje zastawu rejestrowego. Samochód stanowi dla banku zabezpieczenie kredytu, dlatego koszt kredytu samochodowego jest zwykle niższy niż w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego.

W dowodzie rejestracyjnym auta są zatem dane banku. Osoba spłacająca kredyt nie ma prawa nagle go sprzedać w dowolnym momencie bez zgody współwłaściciela w postaci banku dysponującego kartą pojazdu.

Dodatkowo przy zawieraniu umowy kredytu samochodowego bank zażąda wykupienia także polisy AC z cesją praw z polisy autocasco z dłużnika na kredytodawcę. W razie szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu pieniądze trafią na konto banku.

Kredyt na samochód nowy lub używany

Bank udzieli wsparcia w celu nabycia auta nowego lub używanego, ale musi dokładnie wiedzieć, jaki ma to być pojazd. Używane auto musi zostać zaakceptowane przez bankowców jako przedmioty umowy. Najczęściej spotykany limit wieku auta to 10 lat.

Zalety kredytu samochodowego

 • Możliwość zakupu samochodu bez konieczności uzbierania całej sumy na jego zakup.
 • Możliwość sfinansowania nie tylko samochodu, ale też m.in. motocykla, łodzi czy jachtu.
 • Możliwość rozłożenia spłaty na kilka lat, dzięki czemu miesięczne raty są mniejsze i łatwiejsze do opłacenia.
 • Możliwość uzyskania atrakcyjnych warunków kredytowych, zwłaszcza jeśli mamy dobrą historię kredytową.
 • Możliwość sfinansowania zarówno nowych, jak i używanych pojazdów.
 • Wybór wariantu spłaty. Zobowiązanie może być spłacane w ratach równych lub malejących, z zastosowaniem raty balonowej.
 • Szeroki wybór propozycji finansowania zakupu auta – jest wiele rodzajów kredytów samochodowych (m.in. standardowy, balonowy, jednoratowy). Poza tym o autokredyt można wnioskować w banku lub u autoryzowanego dealera samochodowego.

Wady kredytu samochodowego

 • Koszty związane z pożyczką – takie jak odsetki i prowizje, które mogą zwiększyć całkowity koszt zakupu samochodu.
 • Możliwość negatywnego wpływu na zdolność kredytową w przypadku braku spłaty kredytu lub spłacania go z opóźnieniem.
 • Możliwość utraty samochodu, jeśli nie uda się spłacić kredytu w terminie.

Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu samochodowego należy dokładnie przemyśleć swoją sytuację finansową i możliwości spłaty pożyczki. Należy też porównać oferty różnych banków i wybrać najlepszą dla siebie.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła

 • https://finanse.rankomat.pl/poradniki/zalety-wady-kredytu-samochodowego
 • https://moto.pl/MotoPL/7,88389,24521102,kredyt-na-samochod-zalety-i-wady-czy-to-sie-jeszcze-oplaca.html
 • https://www.porowneo.pl/kredyty-i-banki/kredyt-gotowkowy/kredyt-samochodowy
Shopping Cart