O czym należy pamiętać podczas wyboru mebli kuchennych?

O czym należy pamiętać podczas wyboru mebli kuchennych?

Jeśli chodzi o wystrój wnętrz mieszkalnych, to w ostatnich latach zwraca się uwagę nie tylko na aspekty funkcjonalne (użytkowe), ale także — a czasem nawet przede wszystkim — na kwestie estetyczne. O czym warto pamiętać podczas zakupu mebli kuchennych? Jeśli chcesz poznać praktyczne wskazówki w tym temacie, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem. Powodzenia!

Meble kuchenne — jakie są ważne kwestie podczas wyboru?

Nie ma uniwersalnego katalogu wskazówek dotyczących tego, na co powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru mebli kuchennych. Warto jednak, byś pamiętał o następujących kwestiach:

  • kolorystyka,
  • wymiary,

Meble kuchenne — kolorystyka

Jednym z ważniejszych aspektów, na który zwraca się uwagę podczas zakupu wyposażenia do kuchni, jest ich kolorystyka. Ważne jest bowiem, by meble kuchenne spełniały nie tylko rolę użytkową, ale także po prostu dobrze wyglądały. Generalnie, klienci mają w tej kwestii dwa główne rozwiązania. Są one następujące:

  • styl klasyczny, czyli meble utrzymane w tradycyjnej kolorystyce opartej na różnych odcieniach koloru brązowego. Oczywiście, można stosować także bardziej krzykliwe kolory. Dobrym przykładem jest tu styl vintage, czyli wystroju z połowy ubiegłego stulecia. W ramach vintage stosuje się takie kolory jak na przykład jaskrawy błękit, zieleń czy nawet żółć,
  • styl nowoczesny (modernistyczny), w ramach którego stosuje się takie warianty kolorystyczne jak na przykład: biel, czerń, czerwień czy szarość. Trend nowoczesny to świetne rozwiązanie dla każdego, kto lubi nowinki w wystroju wnętrz i chce iść z duchem czasu. W kuchniach przygotowanych zgodnie z tym podejściem dominuje minimalizm, a wszelkie dodatkowe elementy wyposażenia, w tym np. solniczki, są skrzętnie ukryte.

Oczywiście, wyżej zaprezentowany podział to daleko idące uproszczenie, ponieważ zarówno podejście klasyczne, jak i nowoczesne dzielą się na co najmniej kilka różnych kategorii.

Przykładowo, w ramach podejścia klasycznego wyróżnia się na przykład wspomniany już styl vintage (jaskrawe kolory, dużo drobnych dodatków w postaci nieco kiczowatych ozdób czy solniczek) oraz rustykalny (stonowane barwy, w tym w szczególności brąz z dodatkiem bieli; styl rustykalny to przede wszystkim tradycyjne wyposażenie przywodzące na myśl czasy z przełomu dziewiętnastego oraz dwudziestego stulecia).

Meble kuchenne — wymiary

Oczywiście, design to ważny, ale nie jedyny element, o którym należy pamiętać podczas wyboru mebli do kuchni. Oprócz tego niezwykle istotne są kwestie związane z odpowiednim rozmiarem mebli. Warto pamiętać, że rozumie się przez to nie tylko szerokość, wysokość oraz długość poszczególnych szafek, ale także nóżki, na których stoją poszczególne elementy wyposażenia.

Kwestie te są ważne różne z kilku powodów. Poza oczywistą przyczyną, tj. koniecznością dopasowania mebli do rozmiarów pomieszczenia, ważny jest także rodzaj podłoża. Przykładowo, ciężkie meble kuchenne nie powinny być ustawiane na panelach winylowych. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: silny nacisk na podłoże winylowe może doprowadzić do poważnych odkształceń podłogi.

Meble kuchenne. Podsumowanie

Wiesz już, na jakie kwestie w szczególności warto zwrócić uwagę podczas zakupu mebli kuchennych. Meble do kuchni to ten element wyposażenia domu, który można znaleźć właściwie u każdego podniotu działającego w branży wyposażenia domowego. Do sprzedawców, którzy oferują wysokiej jakości produkty w atrakcyjnej cenie, należy na przykład sklep Akord.

Shopping Cart