To właśnie ten ostatni argument zwykle przeważa, gdy zastanawiamy się nad wykonaniem termomodernizacji naszego domu. Natychmiast po wykonaniu takiej modernizacji będziemy bowiem mogli odczuć konkretne korzyści w naszym portfelu. dom po modernizacji będzie nas każdego miesiąca znacznie mniej kosztował. To również więcej korzyści w użytkowaniu domu latem, bowiem modernizacja termiczna budynku również na ten czas będzie korzystna i sprawi, że temperatura w domu będzie bardziej przystępna.
Termomodernizacja starych domów – czy jest możliwa?
Oczywiście najbardziej komfortowa sytuacja to taka, w której ociepla się dopiero co wybudowany budynek. Dostęp do poszczególnych jego elementów jest znacznie ułatwiony i same prace przebiegają łatwiej. W praktyce jednak najczęściej wykonuje się modernizację budynków starych, będących już wiele lat w użytku, nierzadko nawet ponad stuletnich kamienic czy też domów budowanych jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Jest to nieco większe wyzwanie, ale należy tu stanowczo podkreślić, że każdy budynek da się w należyty sposób ocieplić i można to zrobić tak, by zysk w naszym portfelu był zauważalny.
Metody ocieplenia budynku – jakie wybrać?
Najczęściej wybieranymi metodami ocieplenia budynku jest styropian. Jego właściwości termiczne są korzystne, a koszt zakupu gotowego zestawu do ocieplenia nawet dużego budynku jest atrakcyjny i zwróci się w późniejszych znacznie niższych rachunkach. Zwykle z palety dostępnych styropianów wybierane są klasyczne w kolorze białym lub szarym, ale znajdziemy również nowoczesne metody takie jak styropian natryskowy. Ten wybierany jest często do ocieplenia poddasza wewnątrz budynku. Gdy wybieramy ocieplenie na elewację naszego budynku znacznie chętniej sięgamy po klasyczne rozwiązania.
Samodzielne ocieplanie styropianem – czy to możliwe?
Wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie ocieplenia swojego budynku mieszkalnego przy pomocy styropianu. Oczywiście jest to rozwiązanie często nawet kilkukrotnie tańsze od wybrania fachowej ekipy, ale w ostatecznym rozrachunku pod wieloma względami się nie sprawdza. Przede wszystkim prace ociepleniowe powinniśmy wykonywać samodzielnie jedynie w przypadku, kiedy absolutnie mamy pewność co do swoich umiejętności. Ewentualne błędy, niedociągnięcia czy zaniedbania na etapie przygotowywania styropianu lub też jego układania i przeklejania mogą zniweczyć wiele korzyści, które osiągnąć planowaliśmy z ocieplenia budynku. Wiele przydatnych informacji znajdziesz na Styropmin.pl.