Poradnik – jak wybrać pościel i kołdrę do sypialni

Na komfortowy sen wpływ ma kilka czynników, odpowiedni materac, przytulna sypialnia urządzona w zgodzie z naszym gustem oraz pościel i wygodna kołdra. Czym kierować się podczas zakupu kołdry i pościeli? Zobacz nasz poradnik.

Jaką pościel wybrać?

Wybór pościeli powinien być przemyślany, każdego dnia przez przynajmniej kilka godzin nasze ciało styka się z tkaniną, z której wykonana jest nasza pościel. Podczas wyboru pościeli zwróć uwagę na jej rodzaj, rozmiar oraz sposób zapięcia.

Rodzaje pościeli

Pościele dzielą się na naturalne oraz syntetyczne. Do materiałów naturalnych zaliczają się bawełna, len, włókno bambusowe lub jedwab. Pościele naturalne cenione są szczególnie za dobrą przepuszczalność powietrza, zdolność do odprowadzania wilgoci oraz właściwości termoregulacyjne – utrzymują odpowiedni poziom ciepła przez cały rok. Tkaniny syntetyczne, np. poliester, są wytrzymałe i znacznie tańsze, jednak ich wadą jest słaba przepuszczalność powietrza, dlatego nie są dobrym wyborem na okres wiosenno – letni.

Pościele naturalne:

  • Pościel z kory bawełnianej
  • Pościel z satyny bawełnianej
  • Pościel z bawełny płaskiej
  • Pościel z jedwabiu
  • Pościel z lnu
  • Pościel bambusowa
  • Pościel jersey
  • Pościel frotte – tkanina frotte często w swoim składzie ma dodatek poliestru, który wzmacnia materiał

Pościele naturalne wykazują podobne właściwości, są przewiewne i delikatne dla skóry, ewentualne różnice wynikają ze sposobu tkania nici, np. pościele z kory nie wymagają prasowania, a satyna bawełniana delikatnie połyskuje.

Pościele syntetyczne wykonane są zazwyczaj z poliestru, wyróżniają się wytrzymałością i niską ceną, za komplet w rozmiarze 160×200 zapłacimy około 50 – 60 zł. Syntetyki nie nadają się na lato, pomimo tego, że są cienkie i lekkie słabo przepuszczają powietrze.

Rozmiar pościeli

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze pościeli, jest rozmiar. Powinna ona pasować do łóżka i odpowiadać rozmiarem, rozmiarowi kołdry. Zbyt mała pościel nas nie okryje, zbyt duża może się zwijać podczas snu, zwłaszcza jeśli będzie większa od kołdry.

Dostępne rozmiary pościeli:

  • 140×200
  • 160×200
  • 180×200
  • 200×200
  • 200×220
  • 220×200

 

Pościele dzielą się na pojedyncze i podwójne, jest to tylko sugestia. Na łóżka podwójne coraz częściej kupuje się dwie mniejsze pościele. Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza wtedy, gdy partnerzy mają inne wymagania odnośnie do rodzaju i grubości materiału.

Sposób zapięcia

Ostatnią kwestią jest rodzaj zapięcia. Możemy wybierać spośród opcji, takich jak zamek błyskawiczny, guziki, napy lub zakładka. Zamek błyskawiczny i guziki to obecnie najbardziej popularne wersje i z takimi formami zapięcia dostępne są pościele, zamek jest bardziej praktyczny, guziki z kolei są mniej awaryjne, a w przypadku usterki wystarczy je ponownie przyszyć. Zakładka najczęściej wybierana jest do hoteli i domków agroturystycznych.

Jak wybrać odpowiednią kołdrę?

Podczas zakupu nowej kołdry należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Kołdry powinny być dobrane pod kątem wypełnienia, poszycia, a nawet pory roku. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kołder. Zobaczmy czym się różnią.

Rodzaje kołder

Kołdry wykonane są z różnych materiałów, wyróżnia się kołdry naturalne i syntetyczne, każdy rodzaj ma swoje unikalne cechy, które je wyróżniają.

Kołdry puchowe i z pierza

Kołdry puchowe to idealna propozycja dla osób ceniących sobie wysoką jakość komfortu. Wykonane z puchu, który jest doskonałym izolatorem termicznym, pozwalają utrzymywać odpowiedni poziom ciepła przez cały rok. Puch jest przewiewny, sprężysty i bardzo lekki. Letnia kołdra puchowa powinna ważyć mniej niż 1 kg, kołdry puchowe na zimę w zależności od rozmiaru ważą od 1 do 2 kg.

Wbrew powszechnej opinii, kołdry puchowe mogą być używane przez alergików, z wyjątkiem osób uczulonych stricte na puch. Takie wypełnienie nie jest pożywką na roztoczy, nie przyciąga ich oraz innych drobnoustrojów bardziej niż inne rodzaje wypełnienia. Kołdry puchowe ponad to wykonane są z puchoszczelnym poszyciem, które jest bardzo gęsto tkane.

Kołdry bambusowe

Bambus jest rośliną, której włókna wykorzystywane są w produkcji pościeli oraz kołder. Bambus wykazuje właściwości antybakteryjne, ponad to włókna z tej rośliny doskonale chłoną wilgoć, dlatego, jeśli zmagasz się z nadmiernym poceniem, taka kołdra zapewni Ci wygodę i komfort.

Kołdry syntetyczne

Kołdry syntetyczne najczęściej wykonane są z włókien poliestrowych lub silikonowych. Zaletą takich kołder jest duża wytrzymałość i łatwość w pielęgnacji, mogą być prane w pralce. Kołdry poliestrowe są tanie w produkcji, ich cena nie jest wygórowana, dobrą kołdrę z poliestru znajdziemy już za około 85 zł.

Sezonowość kołdry – skala ciepła

Aby zapewnić sobie komfortowy sen, kołdrę należy dobrać, biorąc pod uwagę jej grubość i skalę ciepła. W Polsce spotykamy się z dwoma oznaczeniami kołder. Oznaczenie sezonowe, np. kołdra letnia, oraz w 6-stopniowej skali, gdzie 1 oznacza kołdrę ultralekką a 6 grubą, zimową.

Skala cieplna kołder:

  • Kołdra ultralekka – bardzo cienka kołdra na lato, w skali liczbowej – 1. Przeznaczona do używania w gorące letnie noce lub w pomieszczeniach gdzie cały czas panuje ciepło.
  • Kołdra letnia – numer 2 w skali liczbowej. Lekka kołdra przeznaczona na okres wiosenno-letni.
  • Kołdra całoroczna – 3-4 w skali liczbowej. Kołdry całoroczne najczęściej używane są w okresach przejściowych, czyli na wiosnę i jesień. W lecie mogą być zbyt grube, nadają się również na zimę, jeśli w pomieszczeniu panuje temperatura minimum 18°C.
  • Kołdra zimowa – 5 w skali liczbowej. Grube i ciepłe kołdry na zimę z dużą ilością wypełnienia. Przeznaczone są na chłodne noce.
  • Kołdra Duo – 6 w skali liczbowej. Kołdry duo są bardzo ciepłe, przeznaczone są na bardzo chłodne noce lub do pomieszczeń, w których panują niskie temperatury. Wersje duo to tak naprawdę dwie połączone ze sobą kołdry całoroczne.

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów kołder dostępne są jeszcze kołdry 4 pory roku. Trudno określić ich skalę cieplną, ponieważ są to dwie kołdry połączone ze sobą za pomocą napów. Możesz je ze sobą łączyć lub rozłączać uzyskując w ten sposób kołdrę zimową, letnią oraz jesienną.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej pościeli i kołdry ma duże znaczenie dla jakości naszego snu. Pościele powinny być wykonane z delikatnych i przewiewnych tkanin, a kołdra dostosowana do naszych potrzeb termicznych. Po zakupie pamiętaj o odpowiedniej konserwacji swoich produktów, dzięki temu zachowają swoje właściwości przez długi okres użytkowania.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym https://i-posciel.pl

Shopping Cart