dom opieki dla seniorów

Zalety domów dziennej opieki dla Seniorów

Społeczeństwo polskie starzeje się w coraz szybszym tempie. Już za kilkanaście lat około jedna trzecia Polaków będzie miała ponad 60 lat. Stąd też coraz częściej mówi się o ośrodkach, w których seniorzy mogliby przebywać, mając opiekę na odpowiednim poziomie. Jednym z nich są domy dziennej opieki dla osób starszych. Dlaczego warto o nich pomyśleć, jeśli mamy w rodzinie osobę w podeszłym wieku? Jakie są zalety takich miejsc?

Na jakich zasadach działają domy opieki dziennej?

Dom opieki dziennej dla seniora nie jest ośrodkiem całodobowym – w tym aspekcie znacznie różni się od klasycznych domów seniora, w których przebywa się cały czas. Tymczasem domy opieki dziennej działają – jak sama nazwa wskazuje – w ciągu dnia. Jeszcze do niedawna były one czynne do 15 czy 16, dziś jednak można znaleźć miejsca, z których odebranie seniora jest możliwe nawet w godzinach wieczornych. W domach opieki dziennej seniorzy przebywają zwykle około 8 godzin, choć jest to kwestia indywidualna. Wiele zależy od tego, czy opiekun seniora pracuje zawodowo, czy też potrzebuje jedynie doraźnej pomocy w opiece nad osobą starszą. W ośrodkach opieki dziennej senior ma zapewnioną opiekę medyczną, zorganizowany czas oraz podane posiłki. Miejsca te można porównać do przedszkoli, do których uczęszczają małe dzieci. Seniorzy, podobnie jak najmłodsi, przywożeni są rano przez swoich opiekunów, a następnie odbierani popołudniu. W międzyczasie prowadzone są różnego typu zajęcia aktywizujące czy rehabilitacyjne. Seniorzy przebywają wśród osób w podobnym wieku, z podobnymi schorzeniami czy przypadłościami.

 

Zalety domów opieki dziennej

Ośrodki opieki dziennej przynoszą wiele korzyści zarówno podopiecznym, jak i opiekunom osób starszych. Ci pierwsi mogą przebywać wśród osób w swoim wieku, rozumiejących ich podejście do życia, problemy czy troski. Dla każdej osoby kontakt z rówieśnikami jest niezwykle istotny, bowiem pozwala podtrzymywać relacje społeczne, których tak bardzo brakuje w szczególności osobom starszym. Ponadto, mają one ciekawie zorganizowany czas, nie muszą się martwić posiłkami czy zachowaniem porządku. Co istotne, w domach opieki dziennej pracuje wykwalifikowany personel, który jest w stanie szybko zareagować, jeśli senior będzie miał jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej. Dodatkowo opiekunowie obserwują osobę starszą, jej zachowania i ewentualnie anomalia, które mogą wzbudzić niepokój. Tymczasem opiekunowie seniorów, dzięki dziennym domom opieki, nie muszą rezygnować z pracy zawodowej, mogą zająć się wychowywaniem dzieci czy zdobywać wykształcenie. Innymi słowy, opieka nad seniorem nie pochłania całego ich czasu oraz energii, co w dłuższym okresie czasu okazuje się niezwykle wyczerpujące.

Dlaczego warto wybrać dzienny dom opieki?

Dzienny dom opieki dla seniora stanowi kompromis pomiędzy samodzielną pielęgnacją osoby starszej, a umieszczeniem jej w ośrodku całodobowym. Jeśli czujemy, że trudno nam pogodzić opiekę nad seniorem z innymi obowiązkami bądź chcemy zapewnić sobie nieco wytchnienia każdego dnia, dobrze jest ubiegać się o miejsce w ośrodku pobytu dziennego. Wybierajmy miejsca, które cieszą się renomą i uznaniem przede wszystkim wśród osób starszych. Takim miejsce z pewnością jest Klinika Seniora, której pracownicy mają spore doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, a także cechują się empatią i fachowym podejściem. Warto mieć na uwadze, że ośrodki pobytu dziennego przeznaczone są dla osób w różnym wieku, z różnego rodzaju schorzeniami czy przypadłościami.

 

Shopping Cart