zmywarka

Czy wiesz, ile wody zużywa zmywarka? Sprawdź, jak dobrać oszczędną zmywarkę!

Dobra zmywarka powinna być nie tylko funkcjonalna i efektywna w swojej pracy, ale i oszczędna. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku, kiedy korzystasz z niej na co dzień. Jak zatem dobrać zmywarkę, która nie obciąży zbytnio rachunków za wodę? Poznaj nasze rady i polecane modele!

Ile wody zużywa zmywarka?

Standardowe zmywarki w ciągu jednego cyklu zużywają średnio od 6 do 14 litrów wody. Choć na początku może wydawać się to sporo, warto pamiętać, że zwykle to właśnie ręczne zmywanie pobiera więcej wody – kiedy nie używasz zmywarki, możesz podczas jednego mycia zużyć nawet 80 litrów! Jak widzisz, różnica jest spora. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić na rachunkach, oprócz zakupu zmywarki wybierz tą, która pobiera jak najmniej wody.

Jak wybrać oszczędną zmywarkę?

Upewnij się, że pobiera odpowiednią ilość wody

Jak już wspomnieliśmy, oszczędna zmywarka powinna pobierać możliwie jak najmniej wody. Wśród wielu tych urządzeń zużycie wody na cykl jest zróżnicowane, a zatem bez problemu dobierzesz do swojego domu sprzęt idealny. Aby mieć pewność, że zmywarka będzie oszczędnie pobierać wodę, najlepiej wybierz model zużywający od 6 do 12 litrów na 1 cykl.

Sprawdź, czy zmywarka oferuje specjalne programy mycia

Niektóre zmywarki mają zainstalowane programy umożliwiające nie tylko oszczędzanie energii elektrycznej, ale i te oszczędzające wodę. Zanim więc dokonasz wyboru, sprawdź, czy Twój wybrany model takowe oferuje.

Dobierz zmywarkę, która pomieści optymalną dla Ciebie ilość naczyń

Zmywarka z dobrze dobraną pojemnością nie będzie zużywać podczas cyklu nadmiernej ilości wody. Wybierz więc do swojego domu tę odpowiednią. Dla jednej osoby polecamy wybór urządzenia o pojemności do 8 kpl. Dla 2-osobowych rodzin zalecamy sprzęt, który pomieści od 9 do 11 kpl. Mieszkasz z dwoma albo trzema osobami? Postaw na zmywarkę z pojemnością od 12 do 14 kpl.

Zwróć uwagę na to, czy zmywarka posiada funkcje oszczędzania wody

Nowsze zmywarki mają zainstalowane technologie umożliwiające oszczędzanie wody. Mogą to być na przykład regulacja ilości wody podczas cyklu albo inteligentne funkcje automatycznego mycia.

Chcesz kupić oszczędną zmywarkę? Wybierz którąś z tych!

Zmywarka Electrolux ESM43200SW

Zmywarki Electrolux cieszą się dobrymi opiniami ze względu na ich wysoką jakość i świetną efektywność. Model ESM43200SW wyróżnia się wysoką klasą energetyczną A++, dzięki czemu jej roczne zużycie energii (na 100 cykli) wynosi zaledwie 75 kWh. Podczas jednego cyklu zmywarka zużyje 9,9 litra wody, co zdecydowanie pozwoli Ci oszczędzić na rachunkach. Wbudowane programy Auto oraz Eco dodatkowo przyczynią się do zminimalizowania ilości pobieranej wody. Pojemność tej zmywarki to 10 kpl, a zatem stanowi ona idealny wybór dla mieszkających razem 2 osób.

Zaawansowane technologie tego modelu zadbają o to, aby każde naczynie zostało należycie umyte, bez pozostawionych zabrudzeń. Trzeci kosz na sztućce MaxiFlex pomieści te z nich, które ze względu na swoje duże wymiary zmywasz zwykle ręcznie. Mogą to być metalowe trzepaczki do ubijania jaj, szpatułki albo długie nieporęczne noże. Z kolei program ExtraHygiene docenią osoby chcące zadbać nie tylko o czystość naczyń, ale i ich odpowiednią dezynfekcję.

Zmywarka Beko DFS29030X

Wśród wielu oszczędnych urządzeń warto wyróżnić zmywarki Beko. Za przykład posłuży nam popularny model DFS29030X. Duży plus stanowi jego wysoka klasa energetyczna A++, która pozwoli Ci zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Podczas jednego cyklu urządzenie zużyje jedynie 9 litrów wody, a wtedy, kiedy nie uda Ci się zapełnić całej zmywarki, możesz aktywować funkcję „połowa załadunku”.

Ze względu na pojemność 10 kpl sprzęt sprawdzi się w szczególności dla 2 osób. Urządzenie oprócz energooszczędnych funkcji oferuje także te usprawniające codzienną pracę. Są to m.in. system natryskowy AquaFlex bezpiecznie czyszczący nawet najcieńsze szkło albo system zmiękczający wodę. Z kolei Technologia GlassShield przyda się osobom, które często sięgają po swoje delikatne, szklane zastawy. Została ona bowiem stworzona w taki sposób, aby skutecznie je chronić podczas ich mycia.

Warto wiedzieć, że Beko DFS29030X oferuje aż 9 programów mycia! Są to: Eco, Auto, AquaFlex, Baby Protect, program intensywny i delikatny, Quick&Clean, Mini oraz mycie wstępne.

Zmywarka Electrolux ESF5534LOX

To idealny model dla tych, którzy potrzebują bardziej pojemnego, ale równie oszczędnego sprzętu. Pojemność zmywarki Electrolux ESF5534LOX to bowiem aż 13 kpl. Mimo tak sporej przestrzeni na naczynia sprzęt zużywa jedynie 9,9 litra wody. Urządzenie umożliwia korzystanie z programu Auto, który dostosowuje zużycie wody i energii do wsadu i stopnia zabrudzenia naczyń. Korzystając z niego, masz wówczas pewność, że zmywarka zużyje tylko konieczną do zmywania ilość wody.

System suszenia AirDry zadba o to, aby wyciągnięte naczynia były zawsze idealnie suche i pozbawione zacieków. Urządzenie posiada także użyteczną funkcję opóźnionego startu, umożliwiającą rozpoczęcie cyklu nawet wtedy, kiedy jesteś poza domem.

Shopping Cart