kosmetyki naturalne

Dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z pozytywnego działania kosmetyków naturalnych. Są one wyjątkowo szanowane ze względu na swoje działanie i cechy, które sprawiają, że są one wybierane nawet przez osoby bardzo sceptyczne wobec wszelkich kosmetyków. Co sprawia, że naturalne produkty są wyjątkowe? Dlaczego warto ich używać?

Dobre dla alergików

Kosmetyki naturalne z racji swojego składu najczęściej są bezpieczne od używania ich przez alergików, osoby o wrażliwej skórze oraz przez dzieci. Oczywiście zawsze na początek powinno się dokładnie przeczytać ulotkę i upewnić się, czy w kosmetyku nie ma żadnych dodatków, które mogłyby wywoływać alergię np. olej z orzechów. Ważniejsze jednak jest to, że w takich produktach nie ma silikonów, barwników, sztucznych substancji zapachowych i konserwantów. Właśnie one najczęściej są przyczyną pojawienia się reakcji skórnych. Również one nie mają pozytywnego wpływu na działanie kosmetyków, więc ich dodatek jest zbędny z perspektywy skuteczności produktu.

Przyjazne środowisku

Żyjemy w czasach, w których większość produktów silnie obciąża środowisko. Mowa o produktach, do których powstania niezbędne są składniki, które są otrzymywane wyłącznie drogą syntezy chemicznej. Takie procesy wymagają energii, która pochodzi z nieodnawialnych źródeł, oraz surowców, które można pozyskać w skomplikowanych i energochłonnych procesach. Pozostałości po składnikach wykorzystanych do produkcji oraz po używanych kosmetykach trafiają do wody i zanieczyszczają ją. W końcu to żadna tajemnica, że żel do kąpieli lub do mycia twarzy ostatecznie jest zmywany i trafia do wody. Może on jednak zawierać mikrocząsteczki plastiku np. brokat oraz substancje chemiczne, które oddziałują na morskie życie. Alternatywą są tutaj kosmetyki naturalne. W ich składzie nie powinny znaleźć się substancje, których nie ma w przyrodzie. To zmniejsza ryzyko skażenia wód lub wpłynięcia negatywnie na ich stan. Z tego powodu kosmetyki naturalne są tak ważne w codziennej pielęgnacji i powinny wypierać inne produkty z codziennego użytku.

Krótki skład kosmetyków

Ogromną zaletą kosmetyków naturalnych jest krótki skład. Wystarczy wziąć kosmetyk do ręki, by przekonać się, że lista INCI zwykle zawiera tylko kilka do kilkunastu składników. To bardzo dobry znak! Pamiętaj, że im dłuższy i bardziej skomplikowany skład, tym kosmetyk jest mniej naturalny. Nie ma nic złego w korzystaniu z dorobku naukowego, ale nie zawsze jest to niezbędne. W przypadku kosmetyków często lepszym wyjściem jest odwoływanie się do tradycyjnych receptur, które od wielu lat cieszą się uznaniem i zaufaniem. Nie ma nic dziwnego w tym, że kosmetyki używane przez nasze babcie i prababcie składały się tylko z kilku składników. Nowoczesna kosmetologia wraca do tych właśnie korzeni i wzbogaca stare przepisy o nowe składniki np. wyciągi z egzotycznych roślin. Dzięki temu nowoczesne kosmetyki naturalne są równie skuteczne, co zwykłe, ale są od nich dużo bezpieczniejsze dla skóry i dla przyrody, która nas otacza.

Warto pamiętać, że kosmetyki naturalnie to nie tylko produkty dla kobiet! Kosmetyki dla panów również mogą być naturalne i warto poszukać również produktów dostosowanych do cer męskich!

Shopping Cart