Kompostowanie to jeden z najciekawszych patentów na uzyskanie własnego materiału do użyźniania gleby. Ma ono szerokie spektrum zalet, albowiem umożliwia nie tylko kreatywne zagospodarowanie powstałych odpadów, ale także zatroszczenie się o kondycję środowiska. Sam proces kompostowania nie jest przesadnie skomplikowany, co oznacza, że może z niego skorzystać niemal każdy.
Co warto wiedzieć o kompostowaniu?
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że aż 70% naszych śmieci stanowią odpady biodegradowalne. Wiele osób wyrzuca je bez zastanowienia, jednak jest to poważny błąd, gdyż można je umieścić w swoim kompostowniku. Z pomocą kompostownika można posegregować nawet 95% odpadów, co sprawia, że podjęcie decyzji o jego założeniu niemal zawsze jest strzałem w dziesiątkę. Kompost to źródło darmowego nawozu, bez którego niemożliwy jest odpowiedni rozwój roślinek w ogrodzie czy doniczkach. Dlatego też jego znaczenie jest naprawdę spore. Kompostownik najlepiej założyć w okresie pomiędzy wiosną a jesienią. Równocześnie bardzo ważne jest, aby został on ulokowany w miejscu, które nie jest narażone na wiatr czy przesadnie dużą ilość słońca. Najlepiej, aby kompostownik znalazł się na lekkim wzniesieniu – dzięki temu nie dojdzie do zalania kompostu.
W jaki sposób zrobić kompost w kompostowniku?
Na początek należy wybrać odpowiedni kompostownik. Rekomendowane jest sięgnięcie po gotowy produkt z tworzyw sztucznych, natomiast kompostownik można wykonać także na własną rękę np. z drewna. Wykonywanie kompostownika należy rozpocząć od ułożenia warstwy połamanych gałęzi, która wyniesie około 5 centymetrów grubości. Ważne jest, aby układanie kompostownika zacząć od najgrubszych gałęzi – dzięki temu zapewniona zostanie odpowiednia wentylacja. Po ułożeniu gałęzi należy umieścić w kompostowniku warstwę materiału, który będzie odpowiadać za pochłanianie wody wymywającej z górnych warstw substancje mineralne. W tej roli świetnie sprawdzi się chociażby ziemia ogrodowa. Następnie umieszcza się odpady biodegradowalne oraz odrobinę gotowego kompostu. Po osiągnięciu przez pryzmę odpowiedniej wysokości, która zazwyczaj wynosi ok. 120 cm, można okryć ją słomą. Nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu pryzmy, a także o przerzucaniu kompostu. Jeśli wszystkie kroki zostaną wykonane właściwie, to proces rozkładu materii powinien być relatywnie szybki.
Jeśli zastanawiasz się, jakie elementy posiadają duże kompostowniki, to musisz wiedzieć, że zazwyczaj wrzuca się do nich nie tylko skórki z owoców i warzyw, ale też rozgniecione skorupki z jaj, ziemię z doniczek czy przekwitnięte kwiaty. Można wrzucać również liście (polecamy artykuł na ten temat: Czy liście nadają się do kompostownika?). Sporo osób w kompostownikach umieszcza także słomę czy siano. Warto jednak mieć na uwadze, że do kompostownika nie można wrzucić absolutnie wszystkiego. Odradza się bowiem umieszczania w nim mięsnych odpadów, kości czy roślin ogrodowych, które posiadają poważne choroby.
Ile trwa kompostowanie?
Sporo osób, które interesują się robieniem kompostu, zastanawia się, ile czasu tak naprawdę trwa ten proces. Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest jednak prostym zadaniem. W większości przypadków dojrzewanie kompostu trwa około półtora roku, jednak czas ten może być znacznie skrócony. Zdarza się bowiem, że w kompostownikach z tworzyw sztucznych proces ten trwa zaledwie dwa miesiące. Warto mieć na względzie, że dojrzały kompost ma jednolitą strukturę oraz zapach świeżej ziemi i to właśnie taki kompost powinien być używany do użyźniania gleby. Jeśli interesuje Cię zakup kompostownika, to warto skorzystać z oferty firmy Pafen. Dzięki niej bez trudu wybierzesz coś dla siebie.