Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Kiedy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki, jest to czas, by pomyśleć nad odpowiednimi butami. To bardzo ważna decyzja.

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Kiedy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki, jest to czas, by pomyśleć nad odpowiednimi butami. To bardzo ważna decyzja. Źle dobrane pierwsze buty do nauki chodzenia dla dziecka mogą wpłynąć na późniejsze problemy z postawą. Jak więc wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Oczywiście do nauki chodzenia w domu wystarczą skarpetki. Nie trzeba maluchowi zakładać obuwia. Jednak o zakupie pierwszej pary trzeba pomyśleć wtedy, gdy dziecko próbuje już stawiać samodzielne kroki na dworze. Co prawda, gdy maluch drepta na pewnym podłożu, a na dworze jest ciepło, to może chodzić bez obuwia. Jednak w przypadku, gdy zaczyna już chodzić po nieznanym terenie, warto założyć mu buty, by nie pokaleczył stóp.

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Każdy rodzic przed zakupem obuwia zastanawia się, która para będzie dla dziecka najlepsza. Jest kilka ważnych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, by wybrane buty były nie tylko wygodne, ale też bezpieczne. Podczas zakupu butów dla dziecka warto zwrócić uwagę na:

  • podeszwę – powinna być elastyczna. Żeby to sprawdzić, wystarczy wziąć buta do ręki i sprawdzić, czy łatwo idzie go wygiąć. Dodatkowo podeszwa powinna być cienka i płaska. Warto również zwrócić uwagę czy nie jest za śliska;
  • ciężar – buty dla dziecka nie powinny być zbyt ciężkie. Maluch nie powinien czuć obciążenia, które utrudniałoby mu naukę. Zbyt ciężkie obuwie może przyczynić się również do tego, iż dziecko będzie źle stawiać stopę, co spowodować może różnego rodzaju nieprawidłowości i wady;
  • materiał – mechanizm termoregulacji u dziecka nie jest jeszcze dobrze rozwinięty, co oznacza, że małe stópki szybko się pocą. Dlatego też materiał powinien być przewiewny i zapewniać dobrą cyrkulację powietrza. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku buty dla dziecka ze skóry naturalnej lub z membrany;
  • zapiętek – powinien dobrze przylegać do pięty, by ta nie przesuwała się w bucie, ale nie może być też za twardy, ponieważ będzie ograniczać naturalny ruch stopy. 

Jak dobrać rozmiar pierwszych butów dla dziecka?

Wybór odpowiedniego rozmiaru ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Ponieważ kości dzieci są miękkie i bardzo podatne na odkształcenia. Dlatego też but nie powinien być zbyt mały, a palce muszą mieć wystarczająco dużo miejsca. Za duże obuwie dla dziecka spowoduje natomiast, że dziecko nie wypracuje odpowiedniego wzorca chodu. Zacznie bowiem się potykać lub szurać stopami, czego później będzie bardzo ciężko go oduczyć. Jak więc dobrać odpowiedni rozmiar? Najlepiej zdecydować się na obuwie o 0,5 – 1,5 cm większe. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór obuwia dla dziecka o rozmiar większego i obserwowanie, czy maluch dobrze sobie w nim radzi. Jeżeli chodzi poprawnie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by kupować buty o rozmiar większe. Jeżeli natomiast pojawiają się problemy, to lepiej wybrać obuwie o 0,5 centymetra większe. 

Podsumowanie 

Zakup pierwszych butów dla dziecka jest dużym wyzwaniem. To między innymi od nich zależy czy maluch nie będzie miał w późniejszym czasie problemów z postawą. Dlatego też pierwsze obuwie dla dziecka powinno mieć odpowiednią budowę i rozmiar. Przy zakupie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na podeszwę, materiał wykonania, ciężar obuwia oraz rodzaj zapiętka. 

Shopping Cart