Okulary blokujące niebieskie światło

Okulary blokujące niebieskie światło

Nie da się ukryć – tempo naszego życia jest naprawdę intensywne, coraz więcej pracujemy i ciągle jesteśmy narażeni na niebieskie światło, które negatywnie wpływa na jakość naszego snu. Jednak już teraz możesz o siebie zadbać, wykorzystując do tego specjalne okulary z filtrem światła niebieskiego.

Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego dnia w pracy oraz relaksu po niej, bez korzystania z urządzeń elektronicznych. Mamy je cały czas przy sobie, niezależnie od tego, czy odpoczywamy, pracujemy, dopiero wstajemy, a może kładziemy się spać. O ile, niebieskie światło o poranku może dobrze wpłynąć na rozbudzenie się, to korzystanie z telefonu przed samym snem sprawi, że produkowanie melatoniny zostanie zablokowane, a rezultacie pojawią się zaburzenia snu. A przecież sen jest niezbędny dla naszego prawidłowego funkcjonowania, regeneracji, działania wszystkich narządów oraz samopoczucia.

Jak niebieskie światło wpływa na sen?

Z uwagi na to, że odczuwamy coraz większy stres i często nie wysypiamy się tak dobrze, jak moglibyśmy, to świetnym rozwiązaniem jest wdrożenie kilku prostych zasad, które pozwolą na lepsze odprężenie i jakość snu. Wśród nich można wymienić:

  • aktywność fizyczną w ciągu dnia (pomaga redukować napięcia, stres, a także pozytywnie wpływa na nastrój),
  • masaż (np. za pomocą maty z kolcami),
  • zrezygnowanie ze źródeł światła niebieskiego minimum na 2-3 godziny przed położeniem się spać – ten czas można spokojnie przeznaczyć na czytanie książki i lekkie rozciąganie przed spaniem,
  • korzystanie wieczorem ze specjalnych okularów, które blokują niebieskie światło.

Specjalne filtry na telefon i komputer a okulary

Takie okulary sprawiają, że możemy łatwiej zasnąć, a mózg przestaje otrzymywać sygnał, że jest dzień, tylko powoli przygotowuje się do relaksu i snu. Niektóre osoby nie decydują się na okulary blokujące niebieskie światło, bo wierzą, że filtry na komputer i telefon wystarczą.

Niestety to nie jest prawda i warto to sobie porównać:

– filtry na telefon i komputer uwzględniają tylko te dwa rodzaje sprzętu. A przecież wieczorem możemy korzystać z jeszcze innych źródeł światła niebieskiego.

– filtry na telefon i komputer nie blokują 100% niebieskiego światła, jak to wygląda w przypadku okularów, czyli ich skuteczność jest znacząco mniejsza.

Więcej na temat filtrów i okularów znajdziesz także w tym artykule: https://biohacki.pl/okulary-z-filtrem-swiatla-niebieskiego-czyli-najskuteczniejsza-metoda-dla-poprawy-snu/

Jakie okulary wybrać?

Mamy tutaj kilka rodzajów okularów i akcesoriów do wyboru. Możemy zdecydować się na nakładki na okulary, które będą blokować niebieskie światło oraz przy wyrabianiu nowych okularów wybrać takie z filtrem blue light.

Wyróżnia się przezroczyste i pomarańczowe okulary, które mają filtr światła niebieskiego.

  • Okulary przezroczyste to wybór dla osób, które mają typową pracę przy komputerze przy źródłach sztucznego światła. Blokują one 20-40% niebieskiego światła, co sprawia, że dzięki nim wzrok jest o wiele mniej zmęczony po pracy.
  • Okulary pomarańczowe za to blokują aż 100% światła niebieskiego i zaleca się ich noszenie właśnie 2-3 godziny przed snem, bo noszone w ciągu dnia mogą wywoływać niepożądana senność.

Jakie są korzyści ze stosowania takich okularów?

Dzięki korzystaniu z okularów z filtrem światła niebieskiego można nie tylko poprawić jakość swojego snu, regenerację, a także szybciej zasnąć. W trakcie takiego snu nie będziemy się ciągle wybudzać, co sprawi, że wstaniemy naprawdę wypoczęci i zrelaksowani. Co więcej, efekty działania okularów są widoczne już po pierwszym zastosowaniu.

Okulary blokując światło niebieskie to jedno z tych rozwiązań, które warto jak najszybciej wprowadzić do swojej wieczornej rutyny, by w mig zasnąć i budzić się naprawdę wypoczętymi i zrelaksowanymi.

Shopping Cart