Spawacz MIG – jak nim zostać?

Chcesz pracować jako spawacz? W pierwszej kolejności konieczne jest określenie rodzaju spawania, jaki pragnie się prowadzić. Jednym z najpopularniejszych sposobów spawania jest spawanie MIG. Na czym ono polega? W jaki sposób można zacząć pracować jako spawacz MIG?

Na czym polega spawanie MIG?

Spawanie MIG (określane z angielskiego jako Metal Inert Gas) to proces spawania wykorzystujący łuk elektryczny. Za jego pomocą można łączyć ze sobą metalowe elementy, aby tworzyć różnego rodzaju przedmioty, na przykład konstrukcje metalowe.

Podczas spawania metodą MIG dochodzi do wytworzenia się jeziorka spawalniczego, które ma postać stopionego metalu. Za jego pomocą można następnie łączyć ze sobą różne elementy. W trakcie spawania wykorzystuje się również specjalny gaz osłonowy, który chroni spoinę przed różnymi rodzajami zanieczyszczeń oraz powoduje, że jest ona trwała.

Spawanie MIG jest bardzo często wykorzystywanym procesem w przemyśle. Dzięki niemu można łączyć ze sobą wiele typów metali, na przykład stal, aluminium. Wykorzystywana jest ona między innymi do spawania blach oraz rur.

Tego rodzaju metoda stosowana jest między innymi w branży motoryzacyjnej, budowlanej czy produkcyjnej, dlatego też jest ona bardzo często używana w przemyśle.

Jak można zostać spawaczem MIG?

Osoby, które chciałyby pracować jako spawacze MIG, muszą posiadać do tego celu odpowiednie uprawnienia spawalnicze.

Otrzymanie uprawnień jest możliwe w przypadku zaliczenia egzaminu spawalniczego. By podejść do takiego egzaminu, w pierwszej kolejności należy zapisać się na kurs spawacza MIG. Jest to rodzaj kursu zawodowego, który przekazuje przekrojową wiedzę, a także uczy techniki spawania MIG podczas części praktycznej.

Po przejściu kursu spawalniczego tego typu jego uczestnicy mogą podejść do egzaminu. Taki egzamin jest organizowany najczęściej w ośrodku szkoleniowym. Składa się on z dwóch części, czyli teoretycznej oraz praktycznej. Gdy kandydat zaliczy egzamin, w takim przypadku otrzymuje on zaświadczenie kwalifikacyjne, które jest potocznie określane jako uprawnienia spawalnicze.

Gdzie można zapisać się na kurs spawacza MIG?

Osoby, które chciałyby zapisać się na kurs spawacza MIG, mogą zdecydować się na wybranie jednego z wielu ośrodków szkoleniowych działających w całym kraju.

Takie kursy spawalnicze są prowadzone zarówno większych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, w których działają ośrodki szkoleniowe. Z ich ofertami osoby zainteresowane mogą bez problemów zapoznać się w internecie.

Wybierając odpowiedni kurs spawacza MIG, warto zwrócić uwagę na doświadczenie ośrodka szkoleniowego, opinie kursantów na jego temat, koszty oraz wyposażenie ośrodka, ponieważ powinien on posiadać nowoczesne zaplecze dla efektywnej i komfortowej nauki.

Shopping Cart