Wakacyjna fotografia: jak udoskonalić swoje umiejętności?

Wyjeżdżasz na wymarzone wakacje i chcesz zamknąć wspomnienia na pięknych fotografiach, aby móc do nich powracać jesienią i zimą? To świetny pomysł! Takie zdjęcia mogą stanowić również wspaniałą dekorację wnętrza. Jednak aby na pewno tak było, najpierw warto rozwinąć umiejętności fotograficzne. Nie wiesz, jak robić ładne ujęcia? Wypróbuj te wskazówki i ciesz się wyjątkowymi zdjęciami!

Jak robić ładne zdjęcia na wakacjach?

Profesjonalne fotografie można z powodzeniem wykonać nowoczesnym smartfonem. Takie telefony mają wbudowane świetne aparaty, które pozwalają wykonać wyraźne i kolorowe ujęcia. Jednak jeśli chcesz później wydrukować zdjęcia w dużym formacie, np. w formie fotowydruków, weź ze sobą prawdziwy aparat fotograficzny dobrej klasy. Tworzy on pliki o bardzo dużej rozdzielczości. Dzięki temu wywołane odbitki nie są „rozpikselowane”.

Masz już dobry sprzęt? Czas nauczyć się go używać. Aby robić ładne zdjęcia:

  • zapoznaj się z funkcjami urządzenia — w smartfonie znajdziesz np. opcję rozmycia tła, która idealnie się sprawdza do robienia efektownych portretów. Z kolei tryb panoramiczny ułatwi uchwycenie całego krajobrazu w górach! Dodatkowo w trybie profesjonalnym w telefonie oraz podczas korzystania z aparatu możesz eksperymentować np. z ustawieniami ISO, które pozwolą Ci rozjaśnić lub przyciemnić kadr. Możesz także zmieniać czas naświetlania. Im krótszy, tym bardziej wyraźny obraz. Z kolei podczas robienia zdjęć z długim czasem naświetlania można uchwycić rozmyte światło lub wodę. Efekt może być niezwykle ciekawy!
  • trzymaj się zasady trójpodziału — według tej reguły obraz można podzielić na trzy strefy poziomo i pionowo. Wtedy na ekranie smartfona czy aparatu powstaje „kratka”. Przecięcia linii stanowią tzw. mocne punkty fotografii. Aby uzyskać zdjęcie, które przyjemnie się ogląda, umieść najważniejsze obiekty lub ludzi właśnie we wspomnianych miejscach. To właśnie na nich oglądający najczęściej skupiają wzrok;
  • korzystaj z naturalnego światła — aparaty mają wbudowane lampy błyskowe, za pomocą których można rozjaśnić kadr. Warto jednak pamiętać, że rozbłysk czasem sprawia, że oczy stają się czerwone, a skóra nieprzyjemnie biała. Aby uniknąć takiego efektu, staraj się, aby fotografować w naturalnym świetle, najlepiej o poranku lub wczesnym wieczorem. Wtedy promienie słońca nabierają złocistych kolorów, a skóra i otoczenie wyglądają magicznie!

Kiedy już uda Ci się wykonać ciekawe zdjęcia, warto je wywołać!

Co zrobić ze zdjęciami z wakacji?

Nie pozwól, aby wakacyjne fotografie utknęły w pamięci telefonu lub komputera. Wywołaj je w formie klasycznych odbitek i umieść w pamiątkowym albumie, po który będziesz sięgać jesienią i zimą. Dzięki temu wszystkie wspomnienia będą w jednym miejscu.

Jednak jeśli wolisz cieszyć się widokiem zdjęć z wakacji, zdecyduj się, np. na instapack od foto.fujifilm.pl. To wyjątkowa dekoracja na ścianę, która składa się z: kwadratowych odbitek, ozdobnych klamerek oraz sznurka i ramki do zawieszenia w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Zdjęcia można przypinać za pomocą spinaczy i zmieniać, gdy tylko uznasz, że Ci się znudziły.

 

Wypróbuj powyższe wskazówki i stwórz ładne zdjęcia z wakacji. Z pewnością pięknie się będą prezentować na ścianie lub w albumie!

 

Shopping Cart