Bardzo szybki rozwój technologii sprawił, że dzisiaj urządzenia do rejestrowania wideo oraz audio są bardzo powszechnie dostępne.
Wszak każdy z nas w kieszeni ma smartfona, który jest w stanie nagrywać w bardzo wysokiej jakości. Zdecydowanie jednak bardzo duże kontrowersje pojawiają się w przypadku, kiedy mówimy o kamerach szpiegowskich.
Czym są ukryte kamery i gdzie się skrywają?
Obecnie nowoczesne kamery ukryte znajdują bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim w śledzeniu oraz pracy w agencjach detektywistycznych. To właśnie one wykorzystują je w pełni legalnie pod warunkiem, że agencja takie są licencjonowane. W zastosowaniu domowym bardzo często znaleźć możemy kamery ukryte w urządzeniach takich jak głośnik bluetooth, pilot do samochodu, długopis, a także inne przedmioty codziennego użytku. To zwykle wysokiej klasy kamery, które umożliwiają komunikację z innymi urządzeniami i przekazywanie obrazu na żywo lub też nagrywanie go na nośniku danych. Często posiadają nawet wbudowany czujnik ruchu i uruchamiają się dopiero w przypadku wykrycia ruchu w określonym obszarze.
Ukryta kamera w pracy – legalność
Kwestii związane z legalnością używania kamer, a także podsłuchów od bardzo wielu lat są sporne. Nasze prawo nie reguluje w pełni wszelkich kwestii z tym związanych. Dla przykładu możemy wykorzystać kamery w formie ukrytej również w naszym zakładzie pracy, jeżeli zachodzi bardzo uzasadnione podejrzenie, że pracownicy działają na szkodę naszej firmy. Musimy jednak przy tym zachować zdrowy rozsądek. Jeżeli bowiem nasi pracownicy uznają, że tego rodzaju monitoring naruszył ich dobra osobiste, możemy liczyć się ze sporymi problemami prawnymi. Rozwiązaniem w wielu przypadkach wystarczającym i skutecznym może okazać się poinformowanie pracowników o zamontowaniu całkowicie jawnego monitoringu. Ukryte kamery warto kupować u renomowanych sprzedawców takich jak sklep-seko.pl.
Kluczowe dobra osobiste
Materia prawna wokół użytkowania kamer ukrytych jest dość rozmyta i często sporna. Kluczową kwestią jest nienaruszanie dóbr osobistych osób trzecich przy ich nagrywaniu. Zatem nie każde nagranie może być przez nas dowolnie wykorzystywane, a w przypadku, gdy sąd uzna wspomniane naruszenie dóbr osobistych możemy liczyć się z niemałymi problemami prawnymi, a nawet sprawą karną. Jest to zatem kwestia delikatna i każda osoba, która nie posiada odpowiednich uprawnień powinna wiedzieć, że musi liczyć się z ewentualnymi sankcjami prawnymi w niektórych przypadkach. W razie wątpliwości skonsultować powinniśmy się zawsze z prawnikiem lub zgłosić do licencjonowanej agencji detektywistycznej.