Kwas chlebowy

Kwas chlebowy – co to za napój? Dlaczego warto go pić?

Już wieki temu kwas chlebowy był popularnym trunkiem  spożywanym w biednych domostwach. Prosty lud mógł sobie pozwolić na napój, który był łatwy w przygotowaniu i do którego produkcji używano ogólnodostępnych, tanich składników. Orzeźwiający smak i właściwości lecznicze sprawiły, że po napitek chętnie zaczęła sięgać również szlachta. Nie bez znaczenia był fakt, że kwas chlebowy łagodzi dolegliwości trawienne, a te występowały nader często podczas sutych uczt i biesiad wyprawianych przez możnowładców. Obecnie produkt ten znów cieszy się uznaniem. Sprawdź, dlaczego warto go pić i gdzie można kupić dobrej jakości kwas chlebowy.

Czym jest kwas chlebowy?

Naturalny napój kwas chlebowy to słodko-kwaśna ciecz z delikatną nutką goryczy, która niesie aromat słodu, zboża, miodu i rodzynek. Powstaje on z alkoholowej fermentacji chleba, do którego wsypuje się cukier i drożdże – można dodać również owoce. Kwas ma bursztynową barwę i dobrze gasi pragnienie. Powszechnie uznawany jest za ukraiński napój narodowy. Jego popularność w ostatnim czasie znowu się nasiliła. Świadomość konsumentów wzrasta, chętnie sięgają po zdrowe, naturalne produkty.

Korzyści ze spożywania kwasu chlebowego

Kwas chlebowy jest probiotykiem – zawiera bakterie kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za normalizację mikroflory bakteryjnej – usuwanie chorobotwórczych drobnoustrojów z organizmu. Spożywając tego typu trunek, wspiera się układ trawienny – zapobiega on wzdęciom, zwalcza zgagę i dobrze działa na przemianę materii. Warto włączyć go do swojej diety. Jako probiotyk również pomaga budować odporność. Ponadto zawiera witaminy z grupy B, które przyczyniają się do prawidłowej pracy układu nerwowego. Ma w swoim składzie także witaminę C i E oraz pierwiastki mineralne – cynk i selen. Obfituje także w antyoksydanty zwalczające wolne rodniki wywołujące stres oksydacyjny.

Kwas chlebowy polecany jest osobom zmagającym się z chorobami układu trawiennego, a także dla wzmocnienia układu immunologicznego tym, którzy często łapią infekcje. Warto go także pić przy bólu mięśni, stawów i migrenie– łagodzi dolegliwości. Ze względu na to, że napój zawiera niewielkie ilości alkoholu, nie mogą po niego sięgać kobiety w ciąży i w okresie laktacji.

Jak samodzielnie wykonać kwas chlebowy?

Żeby zrobić domowy kwas chlebowy, należy przygotować:

·        1,5 kg dobrej jakości chleba razowego,

·        5 l wody,

·        10 gramów drożdży (zmniejszyć do 5 gramów w czasie, gdy dni są bardzo ciepłe),

·        4 łyżki cukru,

·        Kilka rodzynek

Pokrojony w kostkę chleb trzeba opiec w piekarniku, wystudzić, pokruszyć i zalać przegotowaną, letnią wodą. Następnie dodać drożdże oraz cukier, wymieszać, przykryć i odstawić na 3 dni w ciepłe miejsce. Po tym czasie ciecz należy przecedzić do butelek, można dodać rodzynki. Napój może być przechowywany w lodówce i spożywany do około tygodnia.

Osoby, które nie chcą czekać i samodzielnie przygotowywać trunku, mogą za niewielkie pieniądze kupić gotowe produkty w sklepach ze zdrową żywnością, a także w większości marketów. Duży wybór kwasu chlebowego dostępny jest także w delikatesach online Best Market.

Napój doskonale współgra z ciężkimi potrawami, warto go włączyć do swojego jadłospisu i podawać, gdy spożywa się wyroby mięsne, które również można zamówić tutaj: https://best-market.pl/produkty-miesne/slonina/, rozmaite ciężkie potrawy, jedzenie z grilla, czy po prostu traktować jako probiotyk i smaczny napitek gaszący pragnienie.

 

Shopping Cart