Jesień jest porą roku, która większości Polaków kojarzy się negatywnie. To koniec gorącego lata, wakacji oraz zaplanowanych dłuższych urlopów. Robi się zimno i brudno w ogrodzie, a większość roślin zrzuca swoją zieloną szatę. Czy może być jeszcze bardziej przygnębiająco?
Dla sporej części Polaków to także czas porządkowania ogrodu przed zimną, żeby na wiosnę wszystko „zagrało”. Najczęściej do zrobienia jest całkiem sporo, ale jeśli się do tego dobrze podejdzie, to wykonanie tej roboty może być całkiem satysfakcjonujące i przyjemne. Z pewnością warto się także zainteresować meblami ogrodowymi. Z dla wielu nowe składane krzesła ogrodowe mogą wydać się zbędnym wydatkiem, ale to właśnie jesienią można je zdobyć w naprawdę przystępnych cenach. Dlatego, jeżeli ktoś zauważy, że jego meble ogrodowe się zużyły, to warto zastanowić się, czy ekonomiczniej nie będzie zrobić zakupy już teraz, które mogą być znacznie tańsze.
Wszystkich rzeczy, które warto zrobić przed zimą, jest naprawdę dużo i w niniejszym artykule wszystkie zostaną pokrótce omówione, żeby niczego nie przegapić.
Zabezpieczenie i przechowanie mebli ogrodowych
Pomimo tego, że obecnie praktycznie wszystkie meble ogrodowe są tworzone w taki sposób, żeby deszcz i wilgoć nie była dla nich zabójcza, to mróz rządzi się swoimi prawami, i warto odpowiednio je zabezpieczyć na zimę. Najlepszym sposobem jest po prostu wniesienie do domu, szopy lub innego miejsca, gdzie mogą spokojnie przeczekać do wiosny. Niekiedy wystarczy po prostu ułożyć je pod dachem tarasu. Zasada jest prosta – uniemożliwić trwałe oddziaływanie wilgoci, deszczu i mrozu. Jeżeli raz na jakiś czas zamieć śnieżna nawieje trochę śniegu to nic się nie stanie. Jeśli jednak przez 2 miesiące będzie padać, topnieć, mrozić i tak w kółko, to takie mebel prędzej czy później ulegnie degradacji.
Warto tutaj wspomnieć, że jeżeli coś nie spełnia już standardów użytkowania, to można się zastanowić nad kupnem nowych krzeseł, foteli, stołów czy ławek, bo poza sezonem z pewnością będą znacznie tańsze.
Trawnik
Polacy często mają dylemat – kosić czy nie? W końcu i tak już nie urośnie, a później śnieg wszystko przykryje. Najlepszym momentem na ostatnie koszenie jest przełom października i listopada. Co więcej, warto go odpowiednio oczyścić z liści, gałązek, innych roślin i mchów, po prostu grabiąc go.
Pielęgnacja wrażliwych drzew i krzewów
Coraz częściej w ogrodach pojawiają się rośliny, które bez pomocy człowieka w polskim klimacie po prostu sobie nie poradzą. Dlatego sadząc drzewko, czy krzak, zawsze warto sprawdzić, jak radzą sobie z mrozem i co trzeba zrobić, żeby ochronić je przez surową zimą. Najczęściej należy je poprzycinać (suche gałęzie), podlać przed pierwszym mrozem, a także obwiązać te rośliny, które nie są aż tak wrażliwe.
Porządkowanie rabat
Rabaty po sezonie najczęściej wymagają dogłębnego oczyszczenia. Rośliny jednoroczne, jak i chwasty, które zdążyły się zasiać w ciągu wiosny i lata należy wyrzucić. Kwiaty cebulkowe i bulwowe należy wykopać i przechować przez zimę w domu, żeby móc je wkopać ponownie wiosną. Do ciepłolubnych kwiatów, które wykopuje się przed zimą, należą między innymi: lilia orientalna, śniedek, begonia, mieczyk, oraz szczawik czterolistny.
Warto tutaj zwrócić uwagę, że rabaty mogą być ozdobą także zimą. Odpowiednio przygotowane zasuszone kwiatostany mogą cieszyć oko przez całą zimę.
Przejrzenie stanu drewnianych elementów ogrodu
Wszelkiego rodzaju altany, ławki i huśtawki muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed zimą. Dzięki temu można nawet kilkukrotnie wydłużyć ich żywotność. Żeby to zrobić, należy je odpowiednio oczyścić i pomalować lakierobejcą. Warto zwrócić szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju szczeliny, gdzie może gromadzić się woda, która po zmrożeniu może narobić niemałych szkód w strukturze drewna.
Pomimo tego, że mówi się, iż polskie zimy już nie są takie jak kiedyś i niedługo w ogóle nie będzie śniegu, to mróz potrafi regularnie atakować nawet przez 6 miesięcy, więc zawsze warto zabezpieczyć drewno.