Rozmowy o uczuciach – co zrobić, jeśli nie potrafisz sobie z nimi poradzić?

Każdego z nas niemal codziennie dotykają różnego rodzaju uczucia i emocje – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. By zadbać o swój komfort, a także o relacje z innymi ludźmi, warto posiadać umiejętność wyrażania tych uczuć. Jak to zrobić?

Dlaczego mówienie o emocjach sprawia kłopot?

Ile razy zdarzyło Ci się, że ktoś Cię zdenerwował, sprawił przykrość lub zasmucił? Duża część osób w takich sytuacjach po prostu przemilcza to, czego właśnie za sprawą drugiej osoby doświadcza. Dźwiganie w sobie takiego ładunku nie jest niczym dobrym, jednak o wiele łatwiej jest coś zostawić dla siebie, niż zakomunikować komuś, że wzbudził w nas właśnie takie emocje. Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z powodów jest często brak umiejętności nazwania własnych uczuć i przekazania w jasny, werbalny i nieagresywny sposób tego, co właśnie odczuwamy. Często bierze to swój początek już w dzieciństwie, gdy na przykład relacja z najbliższymi osobami jest nieco chłodna, a w domu nie zwykło się rozmawiać o uczuciach.

Kłopot może sprawiać także strach przed otworzeniem się i oceną ze strony drugiej osoby. Nie chcemy być postrzegani źle, nie chcemy ujawniać tego, co mamy w środku. Często szczere rozmowy o uczuciach mogą kojarzyć się ze słabością, a słabymi także nie chcemy być. Nie ma to jednak nic wspólnego z prawdą. Umiejętność nazywania i wyrażania emocji jest tak naprawdę wyrazem naszej wewnętrznej siły i samoświadomości. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym, by przekonać się o istocie wyrażania własnych uczuć, dobrym pomysłem może być psychoterapia Warszawa czy w każdym innym mieście.

Powiedz, co czujesz – dlaczego to takie ważne?

Skuteczna i otwarta komunikacja to klucz do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie oraz do nawiązywania stałych i zdrowych relacji. Trudno byłoby tę komunikację uznać za skuteczną, gdybyśmy w niej pomijali wyrażanie własnych uczuć. To właśnie emocje są u wielu z nas czynnikami motywującymi pewne działania czy reakcje.

Mówienie o tym, co się czuje, jest znakiem otworzenia się na drugą osobę i wyrazem zaufania do niej. Zaufanie z kolei to niezbędny element trwałej relacji, czy to przyjacielskiej, czy partnerskiej. Dzięki mówieniu o emocjach mamy szansę zbliżyć się do siebie, a szczera rozmowa może w bardzo wielu sytuacjach oczyścić atmosferę i wyeliminować wzajemny brak zrozumienia.

Rozmowa o emocjach dla nas samych również niesie szereg korzyści. Po pierwsze, gdy wyrazimy to, co czujemy, jest nam po prostu lepiej, czujemy się spokojniejsi i zgodni ze sobą. Ma to niebagatelny wpływ na naszą psychikę – nagromadzenie zbyt dużej ilości emocji może odbijać się negatywnie na stanie zdrowia psychicznego i powodować zły nastrój, rozdrażnienie czy niepokój.

Jak mówić o emocjach? Rady i wskazówki

Choć mówienie o tym, co się czuje, jest z pewnością korzystne, nie jest jednak najłatwiejsze. Są jednak pewne praktyki, które warto właśnie w takich rozmowach stosować.

  • Nazwij swoje uczucia. Choć wydaje się to banalne, czasami trudno jest nam powiedzieć, co czujemy, bo sami nie do końca mamy tego świadomość. Zastanów się nad tym, o jakich emocjach świadczą symptomy, których doświadczasz.
  • Zadbaj o odpowiednie warunki rozmowy. Nie zawsze znajdujemy się w odpowiednim czasie i miejscu na rozmowę o uczuciach. Warto czasami poczekać na korzystniejsze warunki i wówczas podzielić się swoimi uczuciami z drugą osobą.
  • Nie bądź agresywny i nie trać nad sobą kontroli. Czasami zbyt pochopne reagowanie czy unoszenie głosu może przynieść odwrotny skutek od oczekiwanego. Czasami warto nieco ochłonąć, by porozmawiać w spokojnej atmosferze.
  • Mów jasno, ale także słuchaj drugiej strony. Uczucia nasze i naszych rozmówców są równie ważne, więc istotne będzie także wysłuchanie emocji i potrzeb drugiej strony.
  • Nie bój się skorzystać z pomocy specjalisty. Czasami, mimo prób i dobrych chęci, nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z własnymi emocjami. Wówczas dobrym pomysłem będzie udanie się na konsultację psychologiczną. W zależności od potrzeb może to być terapia indywidualna bądź też psychoterapia par i małżeństw.

Odczuwanie i wyrażanie w prawidłowy sposób swoich emocji jest niezwykle istotną oraz cenną umiejętnością. Warto ją wypracować, by móc cieszyć się stabilnymi relacjami opartymi na trwałym fundamencie.

Shopping Cart