Czas na zmianę firmowego auta? Poznaj dostępne opcje

Przymierzasz się do zmiany pojazdu firmowego, ale nie chcesz kupować go za gotówkę? Do wyboru masz kilka opcji finansowania, które przeznaczone są dla przedsiębiorców. Poznaj wady i zalety tych opcji, dzięki czemu dokonasz właściwego wyboru.

Zakup auta za gotówkę nie jest popularnym rozwiązaniem wybieranym przez osoby prowadzące firmę. Taka opcja prowadzi bowiem do zamrożenia środków, co może zachwiać płynnością finansową i zwiększyć ryzyko powstania zatorów płatniczych. Na szczęście istnieją inne formy finansowania zakupu samochodu.

Leasing samochodowy – tak czy nie?

Leasing samochodowy jest opcją dość popularną wśród przedsiębiorców. Jego istotą jest użytkowanie pojazdu udostępnionego przez leasingodawcę w zamian za miesięczne raty. Po zakończonej umowie właściciel firmy może wykupić pojazd (za ustaloną kwotę wykupu) lub go zwrócić.

Wśród zalet tej opcji finansowania wymienić można m.in.:

  • elastyczny czynsz inicjalny – można dopasować go do możliwości finansowych firmy;
  • możliwość wykupu pojazdu – dzięki czemu samochód staje się własnością przedsiębiorcy.

Z uwagi na specyfikę leasingu samochodowego (operacyjnego), istnieje możliwość wliczenia całej raty w koszty uzyskania przychodów.

Minusem takiego finansowania jest natomiast to, iż pojazd cały czas pozostaje własnością firmy leasingowej (aż do momentu ewentualnego wykupu). Wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, np. wyjazdami zagranicznymi.

Firmowy samochód na raty – czy to się opłaca?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na samochód na raty, czyli zaciąga kredyt samochodowy. Na korzyść tego rozwiązania przemawiają argumenty, takie jak:

  • niski wkład własny – potrzeba zaledwie kilka tysięcy złotych na start, aby móc użytkować pojazd;
  • możliwość rozłożenia płatności na raty – dzięki temu firmowy budżet nie zostaje nadmiernie obciążony.

Trzeba także wspomnieć o optymalizacji podatkowej – wkład własny oraz część odsetkową raty można wliczyć w koszty uzyskania przychodów.

Za minus można uznać konieczność spłaty zobowiązania w kwocie wyższej niż cena pojazdu. To, ile wyniesie całkowita suma do uregulowania, zależy przede wszystkim od parametrów kredytu samochodowego.

Kredyt samochodowy z opcją wymiany pojazdu

Chcesz wziąć samochód na raty, ale jednocześnie zależy ci na opcji wymiany pojazdu – jak w przypadku leasingu? Takie rozwiązanie jest możliwe – pod warunkiem wyboru odpowiedniego kredytu samochodowego. Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy w promocji „Kredyt Toyota Easy Wiosna”(RRSO 9,76%, oprocentowanie od 6,49% na dzień 28.04.2023) dostępny w ofercie Toyota Banku. Spełnia on wszystkie cechy kredytu samochodowego, ale – dzięki opcji wymiany pojazdu na nowy w momencie zakończenia umowy – jest zbliżony do leasingu. Przedsiębiorca może zwrócić dotychczas użytkowany pojazd i wziąć kolejny samochód na raty, bez konieczności angażowania środków własnych. Zapewnia to gwarancja odkupu auta przez dealera.

Pamiętaj! Jako przedsiębiorca masz do wyboru różne opcje finansowania zakupu pojazdu. Przeanalizuj je pod kątem własnych oczekiwań, a następnie porównaj już konkretne oferty. Dzięki temu podejmiesz słuszną i korzystną dla siebie decyzję.

Shopping Cart