Oszczędzanie wody

Jak oszczędzać wodę – plakat

 

Dla zobrazowania tego jak ważne jest oszczędzanie wody, warto skorzystać z plakatu, który jest dostępny pod adresem:

https://dydaktyczne.pl/plakat/Jak-oszczedzac-wode/867

 

 

Woda to jeden z najpowszechniejszych na kuli ziemskiej związków chemicznych. Tworzona przez dwa atomy wodoru Posiada szereg niezwykłych właściwości chemicznych, dzięki którym stała się podstawą życia na naszej planecie. Stanowi większość masy ciała organizmów, które potrzebują jej do przeprowadzania procesów życiowych. Mimo tego, że około 70% globu pokryte jest oceanami, nie stanowią one źródła wody słodkiej. Woda słodka również nie jest dla nas w pełni dostępna – duża jej część pozostaje uwięziona w lodowcach. O pozostałe kilka procent musimy zadbać, bo za kilkadziesiąt lat możemy doczekać czasów, kiedy woda stanie się towarem deficytowym.

 

 

Nawyki w łazience

Na początku warto przyjrzeć się swoim nawykom w łazience.  Zacząć można od kwestii podstawowych – zakręcania wody w czasie mycia zębów i korzystania z mniejszego przycisku spłuczki. Zmiany te są bardzo proste, wymagają jedynie kilku ruchów, a oszczędności sięgają kilku litrów wody dziennie. Trochę większego poświęcenia wymaga zmiana nawyków kąpielowych. Zamiast kąpieli warto wybrać prysznic. Nie chodzi bynajmniej o długie stanie pod strumieniem gorącej wody. Ekologiczne i ekonomiczne prysznice trwają kilka minut. Tyle czasu w zupełności wystarcza na wykonanie zabiegów higienicznych, a efekt odprężenia można osiągnąć w innym, mniej marnotrawny sposób.

Domowi majsterkowicze powinni regularnie sprawdzać stan techniczny armatury. Wszelkie przecieki i nieszczelności są drogą, którą ucieka nieużyta nawet raz woda. Podczas planowania remontu lub wymiany urządzeń warto zainwestować w sprzęt, w którym zastosowano rozwiązania wodooszczędne. Chociaż tego typu baterie łazienkowe, słuchawki prysznicowe i spłuczki są droższe od klasycznych, oszczędności w rachunkach szybko są w stanie zwrócić koszty inwestycji.

 

Oszczędzanie wody podczas gotowania

Na łazience oszczędzanie wody się nie kończy. Wykorzystujemy ją również podczas gotowania. Nie da się tych sytuacji uniknąć, ale można zadbać o lepsze zagospodarowanie wody. Pozostała po gotowaniu makaronu i warzyw sprawdzi się do podlewania roślin, tylko nie może być posolona. Warto wprowadzić “miskowy” system mycia naczyń zamiast wykorzystania bieżącego strumienia z kranu. Należy przygotować dwa pojemniki z wodą (mogą to być przegrody zlewu) – jeden służy do czyszczenia z płynem, a drugi do płukania.

 

Zużycie wody w produkcji

Zużycie wody nie kończy się na tej, która leci z naszych kranów. Wszystkie produkty, które konsumujemy posiadają swój ślad wodny. Określenie to opisuje, jaka ilość wody została zużyta w czasie produkcji i transportu danej rzeczy. Migdały, czerwone mięso i sery – do wytworzenia każdego kilograma konieczne jest kilka tysięcy litrów wody. Ograniczenie ilości spożywanych produktów tego typu ma większe znaczenie w globalnej gospodarce wodnej niż  inne, lokalne działania, chociaż nie widzimy ich bezpośredniego skutku. Wiele wody pochłania też produkcja ubrań. Bawełna, najpopularniejszy surowiec w przemyśle tekstylnym, jest rośliną wymagającą dużo podlewania. Etap barwienia tkanin również jest problematyczny. Nie tylko wymaga wody, to często przeprowadzany jest w krajach rozwijających się, gdzie brakuje przepisów dotyczących ochrony środowiska. Ścieki, zawierające wiele niebezpiecznych związków chemicznych, wylewane są bezpośrednio do rzek. Tam zanieczyszczają jeszcze większe ilości wody, zabijają rzeczną florę i faunę, a ostatecznie trafiają do mórz i oceanów.

 

Podsumowanie

Ważne, aby o oszczędzaniu wody myśleć na dwóch płaszczyznach – lokalnym i globalnym. Nasze codzienne wybory mają duże znaczenie, ale nie warto kończyć zmian na swojej łazience czy kuchni, ale myśleć o swoim wpływie również podczas zakupów. Ponieważ głosując pieniędzmi mamy szanse wpłynąć na kształt globalnego biznesu i jego wpływu na środowisko.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

29 − = 21

Shopping Cart