bateria umywalkowa

Jaką baterię umywalkową wybrać?

Bateria umywalkowa to wyposażenie niezbędne w każdej łazience – sprawny i bezproblemowy dopływ wody to podstawa codziennego użytkowania tego pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby wybrany model dobrze nam służył?

1. Do czego służą baterie umywalkowe?

2. Bateria do umywalki łazienkowej – czym musi się charakteryzować?

3. Bateria umywalkowa podtynkowa i inne – najpowszechniejsze rodzaje

4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii do umywalki?

Do czego służą baterie umywalkowe?

Aby nasza kuchnia i łazienka były w pełni funkcjonalne, potrzebujemy łatwego i bezawaryjnego dostępu do bieżącej wody. Taką rolę pełni właśnie bateria umywalkowa, na którą składa się tzw. wylewka, czyli kran, uchwyty przy pomocy których uruchamiamy baterię, głowica, perlator i mieszacz, który umożliwia dostosowanie temperatury wykorzystywanej przez nas wody. Ważnym elementem zestawu są także uszczelki, dzięki którym całość jest trwała i woda nie wycieka z baterii podczas korzystania z niej.

Bateria do umywalki łazienkowej – czym musi się charakteryzować?

Wybierając baterię umywalkową musimy zwrócić uwagę na kilka jej cech, które sprawią że będzie ona dla nas wygodna w użytkowaniu. Istotny jest kształt oraz długość wylewki, czyli wielkość samego kranu. Powinien być on na tyle duży, by łatwo się z niego korzystało, ale nie może wystawać poza obręb umywalki. Zwróćmy uwagę na to, że baterie wannowe będą musiały tutaj spełnić trochę inne wymagania niż te przeznaczone do umywalek lub zlewu w kuchni. Dobrze jest, jeżeli zestaw można w łatwy sposób zamontować – oszczędzi nam to dużo pracy i czasu, który w przypadku większego remontu jest zwykle bezcenny. Ostatnim aspektem jest też sam design baterii oraz jego dopasowanie do wystroju naszej łazienki czy kuchni. Przykładowo baterie stojące świetnie sprawdzą się do nowoczesnych umywalek typu misa, podczas gdy bateria ścienna będzie bardziej uniwersalnym wyborem.

Bateria umywalkowa podtynkowa i inne – najpowszechniejsze rodzaje

Bateria do umywalki łazienkowej powinna być dobrana do pomieszczenia oraz ilości miejsca, jakie chcemy na nią przeznaczyć. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na jeden z następujących wariantów:

  • bateria podtynkowa: większość jej elementów znajduje się w ścianie. “Na wierzchu” pozostaje jedynie kran oraz uchwyt do włączenia strumienia wody. Jest to rozwiązanie bardzo eleganckie, jednak wymaga wcześniejszego dokładnego zaplanowania umiejscowienia baterii;
  • bateria natynkowa: najczęściej wykorzystywany wariant, w którym wszystkie elementy poza rurami doprowadzającymi wodę znajdują się na widoku;
  • bateria umywalkowa stojąca: często nazywana również nablatową, to nowoczesne i ciekawe wykonanie, gdzie wylewka nie jest mocowana na ścianie, a na blacie przy umywalce. Rozwiązanie to często wykorzystuje się przy umywalkach typu misa.

Ponadto możemy podzielić baterie także pod kątem samych uchwytów. W takim wydaniu najczęściej spotkamy się z:

  • bateriami dwuuchwytowymi: ciepła i zimna woda mają osobne kurki;
  • bateriami jednouchwytowymi: tego typu bateria ma tylko jeden uchwyt, który pracuje w zakresie zarówno dla zimnej jak i ciepłej wody. Jest to najpopularniejsza i najchętniej wykorzystywana opcja;
  • bateriami bezdotykowymi: uruchomienie strumienia wody następuje poprzez przesunięcie dłonią przed czujnikiem. Dzięki temu nie musimy w ogóle dotykać kranu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii do umywalki?

Zarówno bateria umywalkowa, jak i bateria wannowa czy bidetowa, to podstawa wyposażenia każdej łazienki. Dlatego warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego modelu. Warto zwrócić również uwagę na to, że baterie umywalkowe znanych producentów częściej są również lepszej jakości. Nie zapomnijmy także wymierzyć miejsca przeznaczonego na montaż, tak aby wybrać model pasujący nam nie tylko wizualnie i pod kątem specyfikacji, ale również na wielkość.

Shopping Cart