konto dla dziecka powyżej 13 lat

Konto bankowe dla dziecka powyżej 13 lat – jak wybrać najlepszy produkt?

Posiadanie własnego rachunku bankowego jest właściwie standardem. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i coraz większego grona nastolatków i młodszych dzieci. Jakie są korzyści z założenia konta dla nieletniego? Czym różnią się konta dla dzieci od kont dla nastolatków powyżej 13 lat? Z jakich funkcjonalności może korzystać nastolatek posiadający konto dla dziecka powyżej 13 lat? Na co zwrócić uwagę, wybierając konto dla dziecka w wieku nastoletnim?

Konto dla małego dziecka i konto dla dziecka powyżej 13 lat – jakie są pomiędzy nimi różnice?

Konto dla dziecka można założyć w większości banków po urodzeniu dziecka i nadania mu numeru PESEL. Często wymagany jest do tego akt urodzenia, na pierwszym etapie życia dziecka jest to typowo konto oszczędnościowe, często służy do przechowywania prezentów dziecka. Po 13 roku życia dziecko ma zdecydowanie większe możliwości korzystania z konta bankowego, kiedy staje się nie tylko jego posiadaczem, ale może być również użytkownikiem.

Jak zmieniają się uprawnienia dziecka, gdy kończy ono 13 lat – obsługa i zarządzanie kontem bankowym

Nastolatek powyżej 13 roku życia ma zdecydowanie większe uprawnienia gdy chodzi o zarządzanie swoimi finansami. Może otrzymać zarówno kartę z dostępem do rachunku, jak i możliwość korzystania z aplikacji bankowej. Wszystko odbywa się jednak pod kontrolą rodzica, który ustala budżet dziecka i poziom dopuszczalnych wydatków. Dziecko staje się rzeczywistym użytkownikiem rachunku osobistego, którego do tej pory było właścicielem.

Jakie są zalety z założenia konta bankowego dla dziecka powyżej 13 lat?

Niezależnie od tego, że dziecko jest właścicielem rachunku bankowego, konieczna jest zgoda rodzica, aby takie konto mu założyć. W przypadku wielu banków wraz z kontem dla dziecka rodzic otrzymuje darmowy rachunek, który służyć będzie do zarządzania finansami dziecka. Zatem to rodzic będzie podpisywał umowę o prowadzenie rachunku bankowego dla dziecka, aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności. Ma on zatem kontrolę nad finansami podopiecznego – konto dla dziecka powyżej 13 lat to również pretekst do nauki podstawowych umiejętności ekonomicznych, jak zarządzanie własnym budżetem czy oszczędzanie.

Czym kierować się, wybierając konto dla dziecka powyżej 13 lat?

Wielu rodziców wybiera konta dla dziecka w baku, w którym sami mają rachunek – przyspiesza to przelewy bankowe, czy ułatwia zarządzanie. Warto jednak sprawdzić ofertę całościowo, ponieważ często banki oferują promocje czy korzystne oprocentowanie w przypadku zakładania konta dla dziecka i dla dorosłego jednocześnie.

Więcej porad o finansach i oszczędzaniu znajdziesz na portalu https://polakoszczedza.pl/

Shopping Cart