Ludzkie nerki – co my tak naprawdę o nich wiemy?

Nerki pełnią w naszym organizmie bardzo ważne zadanie. Zdrowy, prawidłowo rozwinięty człowiek ma dwie nerki, które umiejscowione są w okolicy lędźwi, wchodzą w skład układu moczowego i produkują mocz. Ich główną funkcją jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych toksyn, wytworzonych w wyniku przemiany materii. Bez zdrowych nerek organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Jak są zbudowane nerki człowieka?

Nerki są stosunkowo niewielkie, ich kształt przypomina ziarenko fasoli, a wielkość wynosi około 11 cm. Ich masa różni się w zależności od płci i wagi. Zbudowane są nefronów (filtrów), w ich skład wchodzi kłębuszek nerkowy i kanalik nerkowy. Nerki są bardzo bogato unaczynione, kłębuszek nerkowy składa się z sieci włosowatych naczyń krwionośnych. Tak liczne unaczynienie nerek wynika z ich podstawowej funkcji, czyli usuwania nadmiaru wody i oczyszczania krwi ze zbędnych produktów przemiany materii.

Najważniejsze funkcje nerek

Nerki pełnią wiele istotnych dla naszego zdrowia funkcji. Są to m.in.:

  1. Funkcja filtrująca – organizm czerpie z pożywienia niezbędne składniki odżywcze. Te jednak nie są wykorzystywane w całości. Nerki dbają o to, by oczyścić krew z toksyn, mocznika, nadmiaru soli i innych zbędnych produktów przemiany materii. Proces oczyszczania, czyli filtracji zachodzi w nefronach. W kłębuszku nerkowym zostają usunięte zbędne produkty przemiany materii oraz nadmiar wody. Powstaje mocz pierwotny, następnie mocz zagęszczony, który przez moczowody spływa do pęcherza.
  2. Funkcja regulacyjna – nerki regulują gospodarką hormonalną i elektrolitową. Dbają o to, aby potas i sód były na optymalnym poziomie, kontrolują poziom wody w organizmie. W zależności od sytuacji zatrzymują lub wydalają wodę z organizmu. Gdy pijemy dużo płynów, nerki wydalają jej nadmiar, natomiast w sytuacjach np. wymiotów czy nadmiernej potliwości, nerki zmniejszają wydalanie moczu.

Co jeszcze powoduje, że nerki są tak istotne?

  • Regulują wartość ciśnienia tętniczego krwi,
  • Regulują ilość czerwonych krwinek we krwi,
  • Wpływają na równowagę kwasowo-zasadową, regulują pH.

Jak możemy zadbać o swoje nerki?

Co zrobić, aby utrzymać nerki w jak najlepszej formie? Możemy wspomóc ich prace poprzez profilaktykę. Szczegółowe informacje na temat kompleksowej profilaktyki nerek znajdziemy na stronie https://www.dbajonerki.pl/, która przygotowała całą serię dedykowanych artykułów, z których dowiemy się jak możemy odpowiednio zadbać o swoje nerki.

Zaczynamy od kuchni, a w zasadzie od tego, co jemy i ile jemy. Najważniejszą zasadą w profilaktyce jest unikanie soli, którą można w łatwy sposób zastąpić ziołowymi zamiennikami. Unikajmy żywności wysoko przetworzonej.  Wprowadźmy do naszego jadłospisu warzywa i owoce, szczególnie te o działaniu moczopędnym np. seler, pietruszkę, pomidory, truskawki, arbuzy, żurawinę. Nie zapominajmy także o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Przeciętnie powinniśmy wypijać ok. 2 l płynów dziennie. Może to być woda lub napary ziołowe, które wspomogą dodatkowo pracę nerek. Tak zadziała np. napar z brzozy czy korzenia pietruszki. Na zdrowie!

Shopping Cart