Potliwość dłoni

Co zrobić żeby ręce się nie pociły?👋

Problem nadmiernej potliwości dłoni – co robić?

 

Nadmierne, niekontrolowane pocenie się dłoni nazywane jest nadmierną potliwością dłoni. Ten stan chorobowy jest dla wielu osób wyjątkowo stresującym i zawstydzającym problemem. Od odcisków palców na różnych przedmiotach po śliskie uściski dłoni, spocone dłonie mogą negatywnie wpłynąć na twoje życie towarzyskie, edukację i karierę. Ale są dostępne zabiegi, terapie, które skutecznie pozwalają na pozbycie się problemu.

Zdarza się często, że pocą nam się ręce w różnych sytuacjach, czy to w domu, pracy czy przy danej osobie. Nie mamy pomysłu jak temu zapobiec. Jeśli chcemy by nasze ręce tak bardzo się nie pociły powinniśmy przeczytać poniższy artykuł. Pocenie się dłoni nie tylko dotyka mężczyzn, ale także coraz więcej kobiet ma z tym problemy. Główną przyczyną jest stres oraz inne choroby. Jednak są na to skuteczne sposoby. Jak poradzić sobie z mokrymi dłońmi?

pocące się dłonie

Nadmierna potliwość związana jest zwykle najbardziej aktywna na dłoniach, stopach, pod  pachami i w pachwinach ze względu na stosunkowo duże stężenie gruczołów potowych.

Nadpotliwość możemy podzielić na:

  • Ogniskową nadmierna potliwość: gdy nadmierne pocenie się jest zlokalizowane. Na przykład nadmierna potliwość dłoniowo-podeszwowa to nadmierne pocenie się dłoni i stóp.
  • Uogólniona nadmierna potliwość: Nadmierna potliwość wpływa na całe ciało.

Nadpotliwość może występować od urodzenia lub rozwinąć się w późniejszym życiu. Jednak większość przypadków nadmiernego pocenia się pojawia się zwykle w wieku nastoletnim.

Stan może wynikać z podstawowego stanu zdrowia lub nie mieć wyraźnej przyczyny:

  • Pierwotna (idiopatyczna) nadmierna potliwość: „Idiopatyczna” oznacza „o nieznanej przyczynie”. W większości przypadków dotyczy konkretnego miejsca na ciele.
  • Wtórna nadmierna potliwość: osoba nadmiernie się poci z powodu podstawowego stanu zdrowia, takiego jak otyłość, dna, menopauza, guz, zatrucie rtęcią, cukrzyca lub nadczynność tarczycy (nadczynność tarczycy).

Sposoby na uniknięcie pocenia się dłoni

 

W jaki sposób możemy zapobiec poceniu się dłoni? Na szczęście są dostępne skuteczne metody:

 

1. Kąpiele dłoni  wzimnej wodzie

Jest kilka domowych sposobów na poradzenie sobie z problemem pocących się rąk. Warto regularnie robić kąpiele dłoni w zimnej wodzie. Trzymajmy ręce w niej przez kilka minut. Takie zabiegi powtarzajmy do trzech razy dziennie. Kolejnym domowym sposobem jest zmiana naszych nawyków jedzenia. Powinniśmy mniej pić kawy, jeść mniej słodyczy czy też mięsa i czosnku, ponieważ mogą one powodować nadmierne pocenie się naszych dłoni.

2. Dieta oraz odpowiednie nawadnianie organizmu

Postarajmy się także w mniejszym stopniu spożywać ciężkostrawne dania, które będą obciążać nasz organizm i powodować pocenie się dłoni.Wieczorem wypijmy szklankę zaparzonej szałwii, która pomoże nam ograniczyć naszą potliwość dłoni. Również picie naporu z pokrzywy będzie skutkowało mniejszym poceniem się. Coraz częściej polecane są na nadmierną potliwość dłoni także preparaty z wilczą jagodą.

3.  Stosowanie odpowiednich kosmetyków

 

Kremy i maści do skóry

Kolejną metodą walki z potem jest stosowanie nowoczesnych i bezwonnych kosmetyków, używanych z innymi kremami itp. Zaletą stosowania tego rodzaju środków jest przede wszystkim uniknięcie nadmiernej produkcji potu. Kremy bardzo szybko się wchłaniają w skórę.

Antyperspiranty na skórę rąk

Popularnymi preparatami tego rodzaju są dezodoranty w kulce. Ograniczają one nadmierne działanie gruczołów potowych dzięki zastosowaniu chlorku glinu zawartego w dezodorancie. Preparat tego rodzaju oprócz stosowania  pod pachy, może być stosowany z dużym sukcesem na dłoniach. Antiperspiranty są nieinwazyjne,  są stosowane miejscowo (nakładane na skórę) i są dostępne w wielu różnych formach w tym „zwykłe” produkty dostępne bez recepty, produkty dostępne bez recepty „o mocy klinicznej” oraz produkty na receptę.

4. Uprawianie jogi oraz medytacja jako sposób na uspokojenie umysłu

Uprawnianie jogi może nam również pomóc w walce z nadmierną potliwością dłoni. Joga pozwoli nam się wyciszyć. Popularną odmianą tej metody jest joga hormonalna. Tego rodzaju ćwiczenia będą skutkowały uregulowaniem gospodarki hormonalnej w naszym organizmie. Poprawią nasza ogólną kondycję, a także układ nerwowy. Ten sport może więc zredukować pocenie się nie tylko rąk.

5. W razie potrzeby – konsultacja z lekarzem

Jeśli powyższe sposoby nie poskutkują przede wszystkim warto udać się do lekarza i wykonać wszystkie niezbędne badania. Problemy z poceniem się rok mogą także oznaczać problemy zdrowotne takie jak otyłość, nadczynność tarczycy. Także stres może nadawać tego rodzaju objawy. Warto skonsultować się z lekarzem. Przy poceniu spowodowanym stresem, specjalista może zapisać beta-blokery czy też benzodiazepiny.

6. ETS (endoskopowa sympatektomia piersiowa)

Ta interwencja chirurgiczna jest zalecana tylko w ciężkich przypadkach, które nie dały odpowiedzi na inne metody leczenia. Nerwy, które przenoszą wiadomości do gruczołów potowych, są przecięte.

7. Toksyna botulinowa (zastrzyki z botoksu)

Zastrzyki z botoksu blokują nerwy, które wyzwalają gruczoły potowe. Pacjenci z nadmierną potliwością mogą potrzebować kilku zastrzyków, aby uzyskać zadowalające rezultaty.

8. Leki antycholinergiczne

Leki te hamują przenoszenie przywspółczulnych impulsów nerwowych. Pacjenci na ogół zauważają złagodzenie objawów w ciągu około 2 tygodni.

9. Zabieg jonoforezy – skuteczny zabieg na nadpotliwość rąk i nóg

W ostateczności można podać się zabiegowi wodnej jonoforezy z zastosowaniem prądu o małym natężeniu. Zabiegi tego rodzaju powinno się wykonywać kilka razy w tygodniu przez parę miesięcy, by zauważyć efekty ograniczenia pocenia się rąk. Także zastosowanie zabiegu wstrzyknięcie botuliny spowoduje porażenie włókien nerwowych, które są połączone z gruczołami potowymi. W konsekwencji spowoduje to ograniczenie wydzielania nadmiernego potu. Efekt takiego zabiegu z reguły trwa od 6 do 9 miesięcy.

  • Jest to zabieg medyczny, który służy do wykonywania jontoforezy w gabinecie lekarskim i / lub w domu
  • Urządzenie do jonoforezy wykorzystuje naczynia z wodą do przewodzenia łagodnego prądu elektrycznego przez powierzchnię skóry.
  • Nie do końca wiadomo, jak i dlaczego działa jonoforeza, ale uważa się, że prąd elektryczny i cząsteczki mineralne w wodzie współpracują ze sobą, mikroskopijnie zagęszczając zewnętrzną warstwę skóry, która blokuje wypływ potu na powierzchnię skóry. Kiedy wydzielanie potu zostanie zablokowane lub przerwane, efekt może być spektakularny

Więcej na temat zabiegu jonoforezy można uzyskać oglądając poniższy filmik na ten temat:

Podsumowanie

Wszystkie metody opisane w tym artykule mogą być pomocne w ograniczeniu nadmiernego pocenia się rąk, a także innych części ciała jak na przykład stóp. Warto na początku w ograniczeniu potliwości wypróbować domowe sposoby. Jeśli to nie pomoże udajmy się do lekarza lub też skorzystajmy z nowoczesnych metod leczenia. Mogą okazać się skuteczniejsze i zapobiec nadpotliwości.

 

Źródła:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/symptoms-causes/syc-20367152

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5193180/

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

35 + = 40

Shopping Cart