Czy paznokcie hybrydowe są zdrowe
Manicure hybrydowy to jedna z najpopularniejszych form zdobienia paznokci. Pokochały go miliony kobiet na całym świecie, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnego manicure, hybryda jest o wiele trwalsza. Pozostaje jednak pytanie, czy manicure hybrydowy wpływa w jakiś sposób na nasze zdrowie oraz na kondycję płytki paznokcia?
Na czym polega manicure hybrydowy?
Zanim przejdziemy do wykonania właściwego manicure, należy odpowiednio przygotować płytkę paznokcia. Przede wszystkim trzeba usunąć skórki, nadać paznokciom pożądany kształt oraz wypolerować i odtłuścić płytkę. Na tym etacie wszystko wygląda dokładnie tak samo, jak podczas tradycyjnego manicure. Później natomiast na paznokcie nakłada się bazę, na nią kolorowy lakier (zwykle dwie warstwy) oraz utwardzacz. Każda warstwa musi zostać utwardzona pod lampą UV. Na lakier hybrydowy można również nakładać różnego rodzaju ozdoby – cekiny, brokat bądź inne, które przeznaczone są do pracy z paznokciem. Manicure hybrydowy utrzymuje się na paznokciach nawet do trzech tygodni. To właśnie z tego względu jest on tak uwielbiany przez kobiety na całym świecie.
Wpływ manicure hybrydowego na płytkę paznokcia
Manicure hybrydowy od początku cieszył się dużą popularnością. Dopiero później kobiety zaczęły zwracać uwagę na fakt, iż długotrwałe noszenie hybrydy znacznie osłabiło kondycję ich paznokci. Płytka stała się krucha, a paznokcie łamliwe. Profesjonalne manicurzystki stoją na stanowisku, iż powodem takiego stanu rzeczy jest niewłaściwe przygotowanie płytki paznokcia do manicure hybrydowego. Rzeczywiście, odpowiednie jej odtłuszczenie i zmatowienie odgrywa ogromną rolę, jednak sam lakier hybrydowy, baza oraz utwardzacz również nie pozostają bez wpływu na kondycję paznokci. Są to bowiem preparaty zawierające chemiczne dodatki, których niestety nie lubią nasze paznokcie. Chociaż po nałożeniu hybrydy wydają się one mocne, po jej zdjęciu mogą stać się kruche i łamliwe. Długotrwałe noszenie hybrydy ma szczególny wpływ na osłabienie kondycji paznokci, dlatego warto raz na jakiś czas zrobić sobie przerwę od manicure hybrydowego. W zamian dobrze jest sięgnąć po specjalistyczne odżywki lub serum do paznokci.
Jak zdjąć hybrydę?
Wiele kobiet popełnia również błąd podczas zdejmowania hybrydy, co w jeszcze większym stopniu pogarsza kondycję paznokcia. Hybrydę można zdjąć jedynie za pomocą specjalistycznych preparatów lub acetonu. Nie poradzi z nią sobie zwykły zmywacz ani co gorsza pilnik do paznokci. Aceton znacznie wysusza skórki, a sam jego zapach może powodować bóle głowy. Dlatego lepiej zdjąć manicure hybrydowy u specjalisty, który zrobi to szybko i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Zdejmowanie hybrydy na własną rękę może, niestety, źle się skończyć dla naszych paznokci.
Promieniowanie UV szkodliwe dla zdrowia?
Niektórzy specjaliści porównują manicure hybrydowy do korzystania z solarium. Powodem jest fakt, że w obu tych miejscach korzysta się z lamp UV. Wpływ solarium na zdrowie jest powszechnie znany od lat, jednak eksperci w większości stoją na stanowisku, iż podczas wykonywania manicure hybrydowego nie wytwarza się promieniowanie w ilościach szkodliwych dla zdrowia. Ekspozycja na światło UV jest w przypadku osób wykonujących manicure hybrydowy krótka, stąd nie stanowi ono czynnika szkodliwego, odpowiedzialnego za pojawianie się zmian nowotworowych. Emitowane światło nie jest również zagrożeniem dla skóry pod kątem jej szybszego starzenia się, jednak chcąc zachować ostrożność możemy oczywiście posmarować dłonie kremem z odpowiednim filtrem.