Test ciążowy może być źródłem radości lub też zaskoczenia, w zależności od okoliczności, w jakich zostaje on wykonany. Wiele kobiet zadaje sobie jednak pytanie, czy domowy test ciążowy może się mylić. Jeśli tak, to w jakich przypadkach? Odpowiadamy.
Dwie kreski to nie zawsze ciąża
Dwie kreski na teście ciążowym dla większości kobiet oznaczają pewną ciążę. Ostatecznie na domowych testach ciążowych możemy znaleźć adnotację o około 95-99% pewności, jaką daje jego wykonanie. Domowy test ciążowy wykrywa hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa, który występuje w dużym stężeniu u kobiet ciężarnych. Hormon ten jest wykrywalny już od pierwszych dni ciąży, nie dziwi zatem, że pozytywny test ciążowy prawie zawsze zwiastuje ciążę. Prawie, ponieważ gonadotropina kosmówkowa jest produkowana również w przypadku, gdy u kobiety występują schorzenia związane z układem rodnym, najczęściej z jajnikami. Oznacza to, że kobieta wcale nie jest w ciąży, a mimo to na teście ujrzy dwie kreski. Czasami może również dojść do sytuacji, w której zarodek nie zagnieździł się w macicy. Mamy wtedy do czynienia z tak zwaną ciążą biochemiczną, która również może dać dodatni wynik testu ciążowego.
Negatywny wynik – brak ciąży?
Test ciążowy może się również mylić w drugą stronę. Oznacza to, że kobieta zobaczy na teście jedną kreskę, a mimo to jest w ciąży. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? Zazwyczaj w przypadku, gdy test ciążowy wykonamy zbyt szybko. Prawidłowo powinnyśmy wykonać test w dniu spodziewanej miesiączki, a nie na przykład kilka dni przed jej potencjalnym wystąpieniem. Wtedy bowiem stężenie gonadotropiny kosmówkowej może być jeszcze zbyt niskie, aby test był w stanie wykryć ciążę. Zbyt szybkie odczytanie wyniku testu ciążowego również może być powodem negatywnego wyniku. To samo zdarza się w sytuacji, gdy test wykonany jest w nieprawidłowy sposób. Teoretycznie nie ma zaleceń dotyczących tego, w jaki sposób przygotować się do wykonania testu ciążowego. Jeżeli jednak kobieta przed oddaniem próbki moczu przyjmie zbyt dużą ilość płynów, to na wczesnym etapie ciąży może to zaburzyć wykrywanie hormonu gonadotropiny kosmówkowej w moczu.
Testy ciążowe kłamią?
To, że wynik testu ciążowego może został zafałszowany nie oznacza, że są one niewiarygodne. Jeśli zostaną wykonane prawidłowo, w odpowiednim momencie, a co więcej w organizmie kobiety nie występują schorzenia związane z układem rodnym, to wynik testu ciążowego można uznać za jak najbardziej wiarygodny. Nie bez powodu jest to jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania wczesnej ciąży. Należy jednak uważać na czułość testu – w dniu spodziewanej miesiączki powinno się wykonać test o najwyższej czułości, bowiem tylko on jest w stanie wykryć nawet niewielkie ilości gonadotropiny kosmówkowej, czyli tak zwanego hormonu ciążowego w moczu.
Jak potwierdzić ciążę?
Nie możemy zapominać, że sam test ciążowy wykonywany samodzielnie w domu jest jedynie wskazówką, a nie jednoznacznym potwierdzeniem ciąży. Owego potwierdzenia może wykonać tylko i wyłącznie lekarz ginekolog na podstawie przeprowadzonego badania. Nawet testy ciążowe wykonywane na podstawie badania krwi (które można wykonać jedynie w laboratorium) nie dają stu procentowej pewności odnośnie tego, czy kobieta jest w ciąży, czy też nie. Pamiętajmy jednak, że lekarz może z całą pewnością potwierdzić ciążę dopiero w okolicach 5-6 tygodnia. Warto jednak wykonać test ciążowy domowy chociażby dla własnego bezpieczeństwa, aby przykładowo nie spożywać alkoholu, jeśli w organizmie rozwija się zarodek.