Jak medytować : techniki, porady, jak zacząć

Jak medytować?

Medytacja jest to trening umysłu, w swym sposobie działania przypominającym nieco sposób w jaki sprawności fizyczna kształtuje i trenuje ciało. Istnieje wiele technik medytacji – jak więc najlepiej nauczyć się medytować?

Większość medytacji obywa się poprzez obranie pozycji siedzącej w cichym miejscu, zamyknięcie oczu, uspokojenie umysłu i skupienia się na oddechu. Ale medytacja to coś więcej niż siedzenie cicho i oddychanie. Kiedy medytujemy rozwijamy naszą świadomość, doświadczamy różnych stanów błogości, miłości, szczęścia, jak również możemy doświadczyć przeszłych ran, traum, które w trakcie medytacji są usuwane z naszego pola energetycznego. 

Ćwiczenie umysłu poprzez medytację umożliwia naukę uważności i koncentracji, których przeciwieństwem jest rozproszenie umysłu, które zazwyczaj towarzyszy nam w naszych codziennych czynnościach, gdy myślimy o kilku rzeczach na raz skupiając naszą uwagę zarówno na przeszłości jak i przyszłości. 

Oddech w trakcie medytacji jest swego rodzaju kotwicą, która “zakotwicza” nas w Tu i Teraz, dzięki czemu możemy pozwalać myślom i uczuciom przychodzić i odchodzić, niczym falom na oceanie, nie będąc przez nie pochłoniętym, nie utożsamiając się z nimi. Pozostawanie w pozycji obserwatora umożliwia zdystansowanie się wobec własnych myśli i emocji, które w codziennym życiu są zazwyczaj odbierane jako ciężkie, stresujące, trudne.  

MEDYTACJA KONCENTRACJI

Medytacja koncentracji polega na skupieniu się na jednym punkcie. Zazwyczaj w jej zakres wchodzi podążanie za oddechem, powtarzanie jednego słowa lub mantry (na przykład OM), wpatrywanie się w płomień świecy lub kominka, ogniska, słuchanie powtarzającego się dźwięku gongu lub liczenie koralików na mali. Zazwyczaj dla niewyćwiczonego medytacją umysłu skupienie jest wyzwaniem. Początkujący może zachować koncentrację w trakcie medytować często tylko przez kilka minut. W tej formie medytacji kluczem jest koncentracja uwagi na wybranym obiekcie za każdym razem, gdy dostrzeżesz, że twój umysł zaczyna błądzić pośród myśli. Zamiast podążać za przypadkowymi myślami, zachowujesz uważności i po prostu pozwalasz im odejść. Dzięki temu procesowi poprawia się twoja zdolność koncentracji oraz następuje oddzielenie od utożsamienia się z własnymi myślami.

MEDYTACJA MINDFULNESS

Medytacja mindfulness jest nauką uważnej obecności. Sprowadza się do obserwowania przez medytującą osobę jej wędrujących myśli, które dryfują przez umysł. Intencją nie jest angażowanie się w myśli ani ich osądzanie, ale po prostu bycie świadomym każdej pojawiającej się nuty mentalnej. Dzięki medytacji uważności możesz zobaczyć, jak twoje myśli i uczucia poruszają się w określonych wzorach. Z czasem możesz stać się bardziej świadomy tendencji ludzkiego umysłu do kreowania pochopnego oceniania, w tym iterpretowania doświadczeń jako dobrych lub złych na podstawie interpretacji doświadczeń jako przyjemnych lub nieprzyjemnych. Wraz z praktyką rozwija się wewnętrzna równowaga. Medytacja mindfulness rozwija zdolności koncentracji oraz  uważności. 

MEDYTACJA TRANSCENDENTALNA

Ten rodzaj medytacji polega na włączeniu do medytacji  powtarzaniu w myśli wybranych mantr. W przypadku pojawienia się myśli, po prostu powróć do praktykowania mantr i obserwacji oddechu.

Prosta medytacja w 5 krokach

Nie musisz czekać, możesz zacząć medytować już teraz. Wystarczy zastosować 5 prostych kroków:

 1. Znajdź wygodną pozycję, która pozwoli poczuć Ci się komfortowo. Wiele osób korzysta z krzesła, fotela lub kanapy, jednak można także po prostu położyć się płasko lub usiąść ze skrzyżowanymi nogami. Pozycja jest rzeczą wtórną i nie ma bezpośredniego wpływu na medytację o ile nie występuje jakiś dyskomfort, który uniemożliwia rozluźnienie.

2. Zamknij oczy. Jeśli z jakiegoś powodu zamknięcie oczu jest niewygodne, możesz zamiast tego delikatnie skupić wzrok na jakimś konkretnym przedmiocie. Może za oknem jest drzewo lub długopis na biurku.

3. Oddychaj. Pozwól sobie oddychać całkowicie naturalnie, bez potrzeby kontroli oddechu.

4. Zwróć uwagę na swój oddech. Spróbuj skoncentrować umysł na wdechu oraz wydechu. Zwróć uwagę na każdy szczegół dotyczący oddechu, zauważ jak wdech zmienia się w wydech. Zauważ, jak to jest, gdy wdychasz, a następnie wydychaj.

5. Zwróć uwagę na odczucia w całym ciele. Co czujesz w głowie, gardle, klatce piersiowej? Zwróć uwagę na ruch klatki piersiowej. Uważność w tym aspekcie jest ważnym elementem medytacji. Delikatnie przywróć swoją uwagę do oddechu. Nasz mózg to twórcze cuda. Wytwarzają tyle myśli na sekundę. Twój umysł jest zajęty. Kiedy zauważysz, że podążasz tropem myśli, po prostu przywróć uwagę do oddechu. Być może będziesz musiał to zrobić wiele razy, i to jest całkowicie w porządku. To część medytacji.

JAK MEDYTOWAĆ –   WSKAZÓWKI PARAMAGANSY YOGANANDY 

Hinduski jogin i mistyk Paramahansa Yogananda (5 stycznia 1893, zm. 7 marca 1952), autor słynnej Autobiografii Jogina, jeden z pierwszych nauczycieli, któremu udało się połączyć nauki zachodniego, chrześcijańskiego mistycyzmu z mistycyzmem wschodnim, stworzył szereg zaleceń odnośnie prawidłowej praktyki medytacyjnej. Oto one:

1.Wyjście poza ciasne ramy umysłu pozwala na połączenie ze swoją duszą

W medytacji musisz wyjść poza myślenie. Dopóki jesteś zajęty myśleniem, pozostajesz na świadomym planie w racjonalnym umyśle . Kiedy śpisz i śnisz, jesteś na płaszczyźnie podświadomości. A kiedy twój umysł jest całkowicie zatopiony w nadświadomości, koncentruje się na błogości, która znajduje się wewnątrz kręgosłupa. To jest poziom istnienia duszy.

2. Warto nie skupiać się na efektach medytacji, efekty przyjdą w odpowiednim czasie

Nie martwcie się, jeśli nie macie doświadczeń medytacyjnych. Droga do Boga nie jest cyrkiem. Nie powinny zajmować waszej uwagi nawet tak pożądane efekty medytacji jak wewnętrzny spokój i  radość. Wszystko przyjdzie w odpowiednim  czasie. Tymczasem rozważ medytację również jako formę karma jogi: działanie bez pragnienia owoców działania. Medytuj przede wszystkim, aby zadowolić swoje wyższe ja, a nie ego. ”

3. Akceptacja tego co przychodzi

Każdy szczery wysiłek jest rejestrowany w Boskiej świadomości. Twoim obowiązkiem jest zaakceptować wszystko, co Bóg Ci wysyła lub nie wysyła. Tylko Bóg wie, jaka karma z przeszłości powstrzymuje cię przed postrzeganiem Go teraz. Może chce, abyś wypalił swoją karmę w tym życiu, zanim da ci wieczną błogość. 

4. Pozostawaj skupiony

Nie marnuj postrzegania obecności Boga, nabytej podczas medytacji na niepotrzebne rozmowy i inne rozproszenia.

5. Medytuj regularnie, a odnajdziesz prawdziwe szczęście

Medytuj regularnie, a znajdziesz prawdziwą radość. Będziesz wtedy odczuwać coś , co możesz porównać do przyjemności zmysłowych. To zestawienie automatycznie sprawi, że będziesz chciał porzucić swoje złe nawyki powodujące smutek. Najlepszym sposobem na przezwyciężenie pokusy jest posiadanie czegoś bardziej satysfakcjonującego w porównaniu. ”

6. Nie rozpamiętuj swoich błędów

Nigdy nie licz swoich błędów. Pomyśl tylko, czy wystarczająco kochasz Boga. [Boskość] nie przejmuje się twoimi wadami, tylko twoją obojętnością.

7. Nie odkładaj medytacji na potem

Nie odnajdziesz Boskiego Ducha poprzez ciągłe wymówki: na przykład mówiąc: „Kiedy znajdę spokojne miejsce, będę medytować”. To wcale nie jest dobry sposób. Jeśli jednak powiesz sobie: „Właśnie TERAZ zanurzę się w głęboką medytację!”, możesz połączyć się z boskością w sobie w każdym momencie. Kiedy jesteś naprawdę śpiący, nie masz trudności ze snem bez względu na to, gdzie jesteś. Kiedy ktoś jest zakochany, nie masz trudności z myśleniem o ukochanej osobie. Zakochaj się w Bogu! Kiedy twoja miłość do Boskości jest wystarczająco głęboka, jakże łatwo jest medytować!

 

 

Źródła:
https://www.ananda.org/meditation/meditation-support/articles/meditation-tips-from-paramhansa-yogananda/
https://www.gaiam.com/blogs/discover/meditation-101-techniques-benefits-and-a-beginner-s-how-to#disqus_thread

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 2 =

Shopping Cart