Ząb megalodona

Megalodon – jak wielki był i jak żył ten olbrzymi rekin 🦈

Megalodon – największy rekin jaki kiedykolwiek pływał w oceanach

 

Czym były megalodony – ustalenia naukowców

 

Megalodon, który wyginął miliony lat temu, był największym rekinem, jaki kiedykolwiek grasował w oceanach i jedną z największych ryb w historii. Rekin, którego naukowa nazwa to Carcharocles megalodon, co oznacza „olbrzymi ząb”. Nazwa ta pochodzi, jak nietrudno się domyślić od jego masywnych zębów są prawie trzy razy większe niż zęby współczesnego żarłacza białego.

Skamieniałe kości i zęby megalodona dają naukowcom główne wskazówki na temat tego, jakie było to stworzenie i kiedy wymarło. Naukowcy przez długi czas wierzyli, że najbliższym krewnym megalodona był żarłacz biały. W rzeczywistości oba gatunki prawdopodobnie żyły w tym samym czasie. Współczesne badania naukowe wykazały, że megalodon był bliżej spokrewniony z przodkiem rekinów mako – mniejszych, ale szybciej zjadających ryby rekinów.

szczęka megalodona

Wyniki badań archeologów

W 2014 roku grupa badawcza z Uniwersytetu w Zurychu badała skamieniałości megalodonów przy użyciu techniki zwanej optymalną estymacją liniową w celu określenia ich wieku. Ich badania, opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE, wykazały, że większość skamieniałości pochodzi ze środkowej epoki miocenu oraz pliocenu (od 15,9 mln do 2,6 mln lat temu). Autorzy napisali, że wszystkie oznaki istnienia tego stworzenia zakończyły się 2,6 miliona lat temu. Dla porównania, nasi najwcześniejsi przodkowie Homo sapiens pojawili się zaledwie 2,5 miliona lat temu, w epoce plejstocenu.

Każdy rekin, w tym megalodon, ma kilka rzędów zębów wyściełających szczękę. W przeciwieństwie do ludzi, którzy mają w życiu ograniczoną liczbę zębów, rekiny nieustannie zrzucają zęby i zastępują je nowymi. Rekin może stracić i wymienić tysiące zębów w ciągu swojego życia. Zęby megalodonów nie różnią się od siebie, a ich zęby można znaleźć rozrzucone na przybrzeżnych plażach lub po prostu na morzu. Są szczególnie duże – niektóre osiągają ponad 18 cm wysokości w pionie.

Bardzo niewielka część danych z badania w Zurychu  wykazała 1% prawdopodobieństwa, że ​​te gigantyczne rekiny mogą nadal żyć. Więc szansa na to, że możemy w naszym życiu dostrzec żyjącego megalodona jest niestety bardzo niska.  Ze względu na to, że nikt  dotąd nie odkrył żadnych  dowodów na współczesne istnienie megalodona – nawet skamieniałości młodszych niż 2,6 miliona lat – naukowcy zgodnie przyjmują, że megalodony już dawno wyginęły.

megalodon

Jak wielkie były megalodony

 

Megalodony miały szkielety wykonane głównie z chrząstki – twardego, ale elastycznego materiału, który znajduje się w ludzkich nosach i uszach, w przeciwieństwie do  większości ryb, które posiadają szkielety kostne.

Megalodon to największy rekin, jaki kiedykolwiek żył w oceanach świata. Podobnie jak inne rekiny, miały opływowe, ale potężne ciała zbudowane tak, aby skutecznie przecinać wodę. Ich płetwa ogonowa falowała na boki i oddychały przez szczeliny skrzelowe po obu stronach głowy. Megalodony były gigantycznymi stworzeniami.  W społeczności naukowej istnieje wiele spekulacji  dotyczących rzeczywistego rozmiaru zwierzęcia. Biorąc pod uwagę wyłącznie rozmiar zębów, niektórzy uważają, że ryba może dorastać do 18 metrów, zgodnie z Muzeum Historii Naturalnej  w Londynie, podczas gdy inni uważają, że około 25 metrów długości, jak twierdzi encyklopedia Brittanica

Dla porównania, współczesne żarłacze białe (Carcharodon carcharias) osiągają długość 6 m. Jeszcze większy jest rekin wielorybi (Rhincodon typus), który osiąga 9,7 m. Najdłuższą żywą rybą kostną (rekiny nie mają kości; ich szkielety są zbudowane z chrząstki) jest wsęgor królewski(Regalecus glesne), o którym wiadomo, że osiąga do 11 metrów.

Ząb megalodona
Ząb megalodona

Gdzie żyły megalodony?

Podobnie jak dinozaury, megalodon był ciepłolubny.  Uwielbiał polować w ciepłych, płytkich morzach, które pokrywały znaczną część planety. Zęby megalodonów znaleziono na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Spekuluje się, że megalodon mógł wyginąć,  gdy  rozpoczęła się epoka lodowcowa. Megalodon najprawdopodobniej  albo wymarł w konsekwencji z głodu, albo w bezpośredniej konsekwencji spadku temperatury wody.

Zobacz ciekawy film przedstawiający tę tematykę z kanału Jasna Strona:

Czym żywiły się megalodony

 

Megalodon był drapieżnikiem z górnej części łańcucha pokarmowego. Żywił się innymi dużymi ssakami morskimi, takimi jak wieloryby i delfiny.  Mógł jeść nawet inne rekiny.

.Jako największy drapieżnik tamtych czasów zjadał różnorodne ofiary, w tym zębowce i fiszbinowce, foki, krowy morskie i żółwie morskie. Wiele skamieniałości wielorybów ma wyraźne nacięcia od zębów megalodona, a czasami cały ząb megalodona jest osadzony w kości wieloryba. Naukowcy obliczyli, że ugryzienie szczęki megalodona może wygenerować siłę do 40000 funtów, co czyni go najsilniejszym ugryzieniem w całym królestwie zwierząt.

Ząb megalodona ręka
Ząb megalodona w zestawieniu z ludzką ręką

Reprodukcja megalodonów

Podobnie jak współczesny rekin byk, megalodony rodziły się w określonych siedliskach  które obejmowały chronione zatoki i ujścia rzek. Te lokalizacje zapewniały młodym rekiniątkom dogodne warunki – mnóstwo ryb i bezpieczne środowisko do wzrostu, z dala od większych drapieżników z otwartego oceanu i stref przybrzeżnych. Naukowcy odkryli siedliska megalodonów w Panamie, Maryland, Wyspach Kanaryjskich i Florydzie.

 

Źródła:

https://www.livescience.com/63361-megalodon-facts.html

https://ocean.si.edu/ocean-life/sharks-rays/megalodon

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 34 = 39

Shopping Cart